Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

  • Levandule lékařská

  • Vložil Tomáš Klouda 15.5.2016, autor Tomáš Klouda



    Osobní popisek:
    Krásné pravidelné květy, suchý kupovaný list příliš nevoní, náznak květové složky, při kontaktu s horkou vodou už je aroma mnohem výraznější. Květová nasládlá vůně levandule.

    Chuť je plná, při delším louhování lehce nahořklá, ale nikterak hrubá, vše je podtrženo a zaštítěno výraznou květovou složkou, která hořkost zjemňuje.

    Dochuť dlouhotrvající, výluh dodá svěží příjemný dech a osvěžující pocit po vypití, velmi povznášející intenzivní chuť - zde již jen květová se sladkostí.

    Tato kupovaná levandule se zdá být velmi aromatická a uspokojující, ale věřte mi - ta naše (sestry - promiň Zuzi :-) ) z chaty, domácí je mnohokrát intenzivnější a chutnější. Tato kupovaná je ale příjemným nastíněním základní vůně a chutě.

    //a že levandule není jen o výluhu a přípravě v podobě čajové - manželka dělá FAMÓZNÍ bábovku s přidanými květy levandule - nejlepší sladké na ráno k černému čaji, či kakau :-)

    Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Lidově se levandule nazývá také jako dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát.


    Popis
    Levandule je silně vonný, 60-120 cm vysoký, bohatě větvený, vytrvalý polokeř.
    Doba kvetení je především v červnu, červenci až srpnu.


    Účinné látky
    Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. Drogou je květ, který obsahuje třísloviny a silice s několika terpeny, působící fytoncidně. V České republice lze tento druh volně pěstovat, droga má však slabší účinky.


    Použití
    Nálev z květu levandule se přidává do koupele – již v antickém Římě ji přidávali do koupele (latinské lavare znamená mýt, umývat se). Levandule se také vkládá mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje šatní moly. Uplatní se v kosmetickém průmyslu (vonné oleje, parfémy). Používá se i v kuchyni, hlavně ve Francii, Španělsku, Itálii, je jednou ze součástí provensálského koření. Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak. Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek.


    Zdroj: Wikipedia.org