Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • Zelený čaj s jasmínem

 • Vložil Tomáš Klouda 18.1.2015, autor Tomáš Klouda

  Info od prodejce:
  Složení Zelený čaj s jasmínovými květy.
  Datum spotřeby 31.8.2013 (na obalu je spotřebovat do 2 let po sběru - dle datumu spotřeby by mělo jít o čaj ze srpna 2011 - ale sbíraného nebo baleného ze srpna 2011? :-) )
  Výrobce Fujian tea import export co. ltd.


  Suchý list je drobný, řádově půl centimetru až centimetr dlouhé listy, celek působí dobrým dojeme, tříděný list. Hnědavé, nazelenalé, místy kovově šedé listy hezkého vzhledu. Vůně velmi překvapila, pronikavá kvalitní jasmínová vůně s lehce travnatým podtextem zeleného čaje. V listu nejsou obsaženy květy jasmínu, že proces ovonění je buď aromatem, ale spíše sušením s květy jasmínu, které pak byly odebrány, vůně působí přirozeně a láká k neprodlenému ochutnání.


  Jednonálevová příprava:
  Konvička rýžový porcelán 250ml, 3g listu, 100°C, 4 minuty louhování.

  Vůně: Výrazná kvalitní vůně pravého jasmínu.
  Barva: sytě žlutá, v misce minimum listů a zlomků.
  Chuť: po pravdě jsem se bál hrubého celku, jenž některé jasmňáky mají, avšak po první přípravě jsem se osmělil i k zalévání vroucí vodou - celek je příjemný a jasmín hezky podtržený. Vydatný plný nálev s mírnou svíravostí (při delší louhování je na dně již značně svíravý nálev). Hořko sladká chuť, primární jasmínová omamná složka s vydatnou příjemnou travnatosí, která nevykazuje nadměrné známky hrubých, či jiných negativních složek. Vyzkoušený způsob přípravy vícenálevově s chladnější dobou byl ve výsledku chudší po květinové stránce, jasmínové prvky nedosahovaly kvalit jako u jednonálevové přípravy. Z tohoto důvodu upřednostňuji jednonálev, pouze s hlídáním doby louhování zbytku v konvičce, popř se slitím veškerého obsahu v konvičce. Závěr chutě byl mírnější, jasmínové složky upustily od omračující výraznosti a daly prostor i vravnatým prvkům, lehce mi v celku vystupovaly marcipánové tóny.
  Dochuť: středně dlouhá až dlouhá dochuť, mírnější jasmínové složky, větší podíl má travnatá složka, jasmín dokrášluje celek. Závěrem se stává čaj mírným a příjemný jasmínový dojezd trvá dlouhou dobu.


  Vylouhovaný list svěží zelené barvy, listy širší, nasekané, ale velikostně podobné, tříděné.


  Závěr: Moc dobře působí krabička, krásný design, v té nízké ceně by nebyla ve většině obchodů k sehnání ani samotná plechová krabička. Dle mého názoru je tento jasmíňák střední kvalitativní třídy, oceňuji absenci agresivních tónů a s tím spojenou snadnou přípravu.

  Cena: v SAPA tržnici - 53,50,-/150g

  Prodejce: SAPA - Libuš Praha - Tamda Foods s.r.o.