Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • Zealong Pure Oolong BIO

 • Vložil Tomáš Klouda 21.6.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Popis od prodejce:
  Země původu: Nový Zéland
  Počet nálevů: 8
  Zealong je první komerční čajovou zahradou na Novém Zélandu. Vznikla v roce 1996 díky čajovému nadšenci Vincentu Chenu. Pěstuje se zde čaj jen té nejvyšší kvality. Následné zpracování čajových lístků a balení probíhá s respektem k přírodě přímo u čajové plantáže v oblasti Waikato.
  Doporučená příprava Zealong: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 1,5 dl na 3-4 g čaje (cca 2 čajové lžičky). Ponechte 1 minutu louhovat, poté přeceďte. Možno připravit až 8 nálevů. Doporučená příprava OXALIS: vodou o teplotě 90 °C zalejte čaj v poměru 1,5 dl na 2 g čaje (cca 1 čajovou lžičku). Ponechte 5 minut louhovat, poté přeceďte. Možno připravit 4 nálevy.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list rolovaný do typicky oolongovitých kuliček, světlé svěží kuličky zelené barvy přibližně stejné velikosti. Komerčně nabalené vzorky nesou bohužel i podíl prachu a nadrcených kuliček, což v celku o objemu 3g nevypadá moc dobře, ale budiž. Vůně je pronikavá, květová, lehounce kořeněná.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Skleněná konvička 100ml, 3g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Počet nálevů: 6. Teplota vody 90°C-100°C. Doby louhování: 25s/30s/50s/90s/150s/300s+

  Zajímavá až fosforově zeleno-žlutavá barva nálevu. V prvních nálevech pár zlomků. Vůně nálevu silně květová, vegetální, pestrá s kořeněným podtextem evokující exotické květiny a náznak skořice. První nálevy jsou omamně výrazné, květinově překypující, zajímavá příjemná kořeněná složka podtrhující exotiku, rozmanité květinkové tóny, vegetální svěží podtext zdůrazňující čerstvost. První dva nálevy jsou totožné, čaj na mě okamžitě vybaluje vše, co může nabídnout. Evokuje mi nadšení z výraznosti a pestrosti, jaké jsem zažíval u Formosa Gaofeng z roku 2001. Třetí a čtvrtý nálev je jemnější, již ne tak odzbrojující a unikátní, ale již jen decentně kořeněný, výrazné prohloubenější vegetální pozadí, příjemné květinové prvky, nyní mi připomínají Jin Xuan, po liliích, místy až k vonokvětce, ale to jen vzdáleně, zkrátka příjemná nevšední květinková chuť. Čím se čaj vyznačuje nejvíce? Svou jemností, to označení Pure si právem zaslouží, je totiž základem slaďounký, na začátku jen výrazněji kořeněný, ale naprosto ne hrubý, přechod na dochuť smetanově jemná, příjemné méně výrazné koření, které trvá max dvě minutky, poté jen květové složky, jako přistání do peřin pro ústa. Poslední dva nálevy mi přišly vyloženě ordinérní mezi polozelenými čaji, i když jsem šestý zaléval vroucí, nebyl tak, jak bych ho očekával. Stále sice plný a chutný, ale nevybočující z řady, nedává mi důvod, proč bych jej měl držet a nehledat jiné zajímavosti.

  Čaj jsem připravoval 2x, podruhé na 4-5 nálevů ve 150ml a byl velejemný, ale poměrně rychle ztrácel na zajímavosti, v této cenové kategorii bych našel lepší čaje na výdrž v podobné chuťové rovině. Zealong je chutný, je prestižní, skvělý jako dar, ale zas tak speciální, unikátní charakterem není. Právě zmíněný čerstvý taiwanský čaj je minimálně protiváhou. Tento kus byl dobrý, hezky mě naladil v jarním počasí, ale čekal jsem něco unikátního, svébytného, z čeho si sednu na zadek, když na to pějí po světě chválu - o to horší je pověst, očekáváme příliš. Cena tomuto také nepřidá, není to zrovna dostupný kousíček. Za mě ok k vyzkoušení, ale budu věrný Taiwanu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list úhledný, typický vzhled stonek+tips+dva listy. Výrazně žilkované listy, kupodivu poměrně křehké.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 36,-/3g

  Prodejce: Oxalis