Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

Zázvorový výluh


6.2.2012

list
Hlavní ingredience:
Zázvor celý, citron (limetka), cukr

list
Rychlejší příprava:
A) Příprava bez vaření - cca 5cm středně silného kořenu zázvoru nastrouháme na srobno do sklenice, či hrnku. Takto nastrouhaný zázvor zalijeme 80°C horkou vodou. Dle chuti přidáme šťávu z citronu, citronky nebo limetky (u každého citrusu je výsledek jiný - tedy dle chuti). Dochutíme cukrem, ideálně třtinovým. Pro estetiku dáme kolečko limetky, nebo citronu přes okraj sklenice.

B) Zázvor nakrájíme na kostičky, či kolečka a vložíme do konvičky. Přidáme skořice, pepř, popř. zelený, či černý čaj, či bylinky (Kuding, máta). Lze improvizovat, pokaždé zkouším něco jiného, velice se mi osvědčila kombinace Kuding a zázvor, dále pepř zelený čaj a zázvor. Zkrátka řiďte se dle momentální chutě. Zalijte 90°C horkou vodou (pokud máte u zázvoru mátu, pak méně). Výsledek je překvapující :-)

Pomalejší příprava:
Příprava při níž zázvor vaříme - nastrouhaný zázvor vložíme do hrnce, vaříme 6-8 min, před dovařením vložíme med (místo cukru). Ve sklenici, nebo hrnku přidáme šťávu z citronu. Hutný výluh, ideální při chřipce, vhodné pro vdechování páry z výluhu - protáhne.

Obě přípravy mají své plusy, chuťově jsou výluhy jiné, rozdíl je hlavně v říznosti - záleží tedy na vaší chuti.
list
Příprava na studeno:
Připravíme stejně jako u "rychlejší přípravy" a necháme zchladnout - poté možno dát vychladit do lednice. Skvělé osvěžení!

list
Závěr: Vynikající výluh u kterého se dá improvizovat a sestavit si ho na míru. Z mého pohledu je to základní lék na nachlazení a chřipky. Ideální je vdechovat páru z horkého výluhu.

Cena tohoto výluhu je také nízká, přes zimu je cena zázvoru velice příznivá.