Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

 • China Yunnan YUE GUANG BAI CHA (MOON LIGHT) Superior White Tea

 • Vložil Tomáš Klouda 29.3.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Yunnanský bílý čaj čaj z rané jarní sklizně. Kvalitní list, větší ochmýřené volně srolované tipsy. Nálev ovocně bylinné chuti s medově nasládlým nádechem a s tóny přezrálých hrušek, s mírně ořechovým aroma.
  Tip na přípravu: do vyhřáté konvice vsypat cca 7 gramů čaje, přelít 0,3l vody o teplotě 85°C, louhovat 2 - 3 minuty, možno znovu zalít.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list objemný, krásné neporušené tipsy, pouze místy jednolisty, vše precizně ručně zpracované. 90% tvoří tips stříbrné barvy, oslnivý lesklý list, ochmýřené jehličky větší velikosti. Vůně po otevření lékořicová s bylinným základem.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Příprava v tasteru
  Degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: omamný lékořicový odér, po chvilce nahřívání listu jde do lišejníkova s kapičkou medu, primárně bylinný základ.
  Vůně nálevu: bylinná lyšejníkovo-lékořicová vůně nasládlá vůně s náznakem hořké.
  Barva nálevu: velmi světlá žlutavá barva nálevu. Pouze pár zlomků na dně misky.
  Chuť: sladký základ, lyšejníkový základ s náznakem hrušky, v chuti jen slabé problesky lékořice. V závěru chutě kapička medu. Hrušková složka je jako tvrdší nezralá hruška, sladká složka s bylinným tělem je příjemnou kompozicí, která nutí člověka dokolečka převalovat v ústech doušek.
  Dochuť: středně dlouhá dochuť, jemný lyšejníček, příjemná nasládlá bylinná složka, nepatrná nahořklost spojená s lékořicí, která je v dochuti výraznější. Hruškové tóny jsou později cítit výrazněji a tělo je sladší. Příjemné vyvážené tělo, hladký průběh.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Gaiwan 100ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Celkem nálevů: 9. Teplota vody: 95°C. Doby louhování: 35s/25s/35s/50s/80s/110s/180s/250s/300s+

  Veliká výdrž listu, mnoho a mnoho nálevů, vydatné prvky. Od druhého nálevu je cítit kapka medu, napříč nálevy však dominuje bylinný tón s lyšejníkem, jemné slabé projevy hrušky. Primárně sladký základ, místy nahořklá složka, která se v dochuti uvolňuje. Ve vícenálevu je příjemná dochuť, která se zde oproti přípravě v degustační sadě, hezky posunula a prohloubila a tvoří tak dlouhý požitek po vypití. Přes výrazné bylinné tělo je nálev jemný a lehký, pro chvíle uvolnění a pohody, značně ochlazující účinek a mírně povzbudivý efekt. Po pravdě mi v celku ovocnost moc nesedí, rozhodně jsem již měl lahodnější kusy MOON LIGHT, ale cena je relativně přívětivá a výdrž listu super, odlišná kompozice chutí je jiná, tedy zajímavá a nevšední, ačkoliv ne úplně typická.

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je po řádné přípravě zelený, jednolisty tmavě hnědé. Pokud mmá tips ještě stříbrné místo, má ještě co dát a doporučuji ještě jedno delší louhování, nepromočil se totiž ještě zcela, tipsíky jsou velmi nadýchané a trvá, než nasáknou vodou.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 50g/176.00 Kč