Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Yin Gou - Stříbrné háčky19.4.2010

Další z řady základních čajů pro začínající čajomilce je zelený čaj Yin Gou - stříbrné háčky. Drobné čajové lístky připomínají skutečně drobné háčky. Tento zelený čaj pochází z provincie Anhui a sklízí se od půlky dubna (můžeme se tedy co nevidět těšit na čerstvý).
1. nálev - bez oplachu zalévám tento čaj 80°C a louhuji cca 15s (řídím se podle odstínů nálevu). Vůně nálevu není nijak omamná, je to jemná vůně ovoce (jakoby nezralého). Nálev zabarven do žluta. Chuť je velmi specifická, příjemně natrpklá, kombinace lehkých květinových vůní, spolu se zvláštní ovocnou chutí - nejvíce mi připomíná nezralé natrpklé ovoce. Dozvuk lehký, příjemná chuť na patře.
2. nálev - 10-15s/80°C vše nabralo na síle, chuť, barva nálevu, i dozvuk.
3. nálev - 30s/80°C prakticky stejný jako u druhého, jen vše trochu slabší. Chuť ovoce se téměř vytratila, dochuť kratší.
4. nálev - 50s/90°C vše slabší avšak stále příjemné. Dochuť slabá.


lze udělat i další nálev pro vyždímání všeho co se v čaje ještě najde:
5. nálev - 2 minuty/100°C nálev stále příjemný, ovšem abych tak řekl, bez toho základového těla - ovoněná voda.


Aftertaste nebyl zdaleka takový jako u dražších čajů, jen krátké až střední málo výrazné dochutě. Tento čaj moc nevydrží - opravdu dobré nálevy jsou pouze dva, ale tento čaj je pro poznávání velmi dobrý - je to lepší začátek, než u zeleného Chun mee, který lze snadněji přelouhovat. Jako další štaci v zelených čajích bych doporučoval např. Snow dragon (mám tu někde již recenzi), nebo velejemné a dražší Dračí oči (perly) - viz. příští recenze.

Cena:  60 až 80Kč/50gProdejce: Čajovna Kuba & Pařízek