10 nejproslulejších čajů Číny

10 nejproslulejších čajů Číny - čaje, které svou chutí zaujali široukou veřejnost, vzácné postavy, či dokonce samotné císaře. K většině z těchto známých čajů se vážou legendy. Hezky zpracované info ke každému z čajů najdete zde:
 • Čínské čaje
 • Xin Yang Mao Jian - Ochmýřené špičky z Xin Yang


  18.10.2010

  Tento čaj patří do desítky nejznámějších čajů Číny.

  Sběr: jaro 2010
  Lokalita: Xinyang, Henan, Čína

  Velice oceňuji detailní info - etiketu, i přiložený papírek o původu čaje. Čaj je balen v metalizovaném sáčku na zip (dle mého názoru jeden z nejideálnějších způsobů), nebo při větších hmotnostech ve lněném sáčku (což už za tak ideální nepovažuji, ale estetický efekt to má).

  Suchý list drobný (středně dlouhé úzké jehličky), velice úhledný, výborná kvalita. Voní nejvíce po přezrálém ovoci s vedlejšími květinovými a travnatými pachy.

  Dávkování: 4g/100ml, předehřev nádobí.

  1.nálev: 70°C/20s - vůně decentní, travnato-ovocná. Barva nálevu velice světle zelená. Lehký, jemný, uklidňující nálev s lehkými květinovo-ovocnými prvky, velice pestrá chuť. Dozvuk krátký, příjemný s ovocným charakterem.

  2.nálev: 70°C/15s - tmavší zelenkavý nálev. Výraznější, však stále jemná chuť. Na povrch vystoupila ovocná složka, težší charakter připomínající zralé ovoce. V pozadí chutí je cítit travnatost, která je u zelených čajů běžná. Chuť začíná na nepatrné hořkosti přecházející do sladka. Dlouhý ovocný aftertaste s travnatou složkou v pozadí.

  3.nálev: 70°C/30s - zakulacení nálevu, o mnoho příjemnější výraznejší ovocná složka, dokonalé sladění chutí. Aftertaste je velice dlouhý, těžký, výrazněji ovocný.

  4.nálev: 80°C/45s - nezaregistroval jsem sebemenší pokles výraznosti, nálev pouze není tak členitý, omezil se na ovocnou chuť, mimořádně příjemný nálev. Dochuť příjemná o něco kratší, těžší ovocná chuť.

  5.nálev: 80°C/70s - nyní je nálev znatelně slabší, ovšem je zde stále výrazná ovocná chuť. Dochuť středně dlouhá s výrazným poklesem výraznosti.

  6.nálev: 90°C/120+s - příjemný nálev s umírněnými ovocnými tóny, lehce výraznější hořkost způsobena vyšší teplotou vody a delším louhováním. Dozvuk krátký travnato-ovocný. Poslední nálev, který příjemně ukončuje tento výtečný čaj.


  Vylouhovaný list - zde je krásně vidět, že list je z mladých kvalitních lístků. Mimochodem, jsou mimořádně chutné!

  Závěr: Kvalitní, vynikající zelený čaj. Tento čaje mě poněkud zaskočil, dle vůně listu jsem čekal nahořklou agresivnější chuť, ve skutečnosti je velmi jemná a uklidňující. Velice doporučuji, příjemný zážitek.

  Cena: 157,-/50g
  Dovozce/prodejce: www.slavnecaje.cz