Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

 • 2018 Nepal – Organic Himalayan Shangri-la White

 • Vložil Tomáš Klouda 22.8.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Himalayan Shangri-la Tea Producers, čajová továrna ležící blízko vesnice Nepaltar v nepálské oblasti Ilam, produkuje vysoce kvalitní ortodoxní čaje známé po celém světě. Zpracovává čajové lístky od více než 600 malých pěstitelů v oblasti. Tyto drobné zahrady jsou ve výšce 1400 až 1800 m. n. m. Kroucené lístky jsou ochmýřené, stříbřité barvy. Nálev čirý, žlutý až okrový. Chuť delikátní, svěží, se silnými květinovými tóny a známkami medu.
  Země původu: Nepál
  Region: Nepaltar, Ilam
  Nadmořská výška: 1400-1800 m n. m.
  Čas sběru: duben 2018
  Odrůda: Čajovník čínský
  Příchuť: jemná, ovocná
  Obsah kofeinu: Střední
  Varianta: Sypaný čistý bílý
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní bylinno-lišejníkovou přirozenou vůní, sladký základ, jemný stabilní vonný projev. List je z 80% stříbrný, ochýřený, zbytek tmavší hnědavo-šedo-zelený. Výběrové, mladé, malé tipsíky, nelámaný list precizního zpracování.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 4,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4,5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, vroucí voda, 2,5g listu, 3 min louhování.
  Nahřátý list: vegetální základ s kořeněným podtextem, hrají mi zde stále lehce lišejníkové nuance s prvky koriandru, při delším napaření květinové projevy s nádechy tulipánů.
  Vůně: vegetální s kořeněným květinovým podtextem, náznak lékořice.
  Barva: tmavší žlutavá barva nálevu. Minimum drobných zlomků.
  Chuť: sladko-kořeněný, lehunce štiplavý, živý základ, plný celek, hodně mi připomíná FF, svěží, pronikavý a neskutečně pestrý celek. Květinkovo-kořeněné-náznakem travnaté složky prostupují celá ústa. Hravá kombinace, každá část jazyka má své prvky, celek je dokonalý. V závěru si na středu jazyka hrají přezrálé prvky ovoce, které přehlušují květinky. Tento kousek snese také mnohe, ale není to zcela nezničitelný čaj, jako u většiny se mu chce trochu věnovat, aby byl v optimální podobě, najít si svou podobu, která vám nejvíce chutná - jak krátké louhování, tak delší, má svou podobu a své kouzlo, u mě je to spíše dle nálady, každopádně je zde prostor pro experimenty, pestrost čaje dovoluje x podob při přípravách.
  Dochuť: po polknutí hořko-sladké, lehounce štiplavé prvky, sladkost dominuje. Okamžité projevy po vypití jsou vegetálno-květové, po chvilce jde celek do sladší ovocné podoby s lehkým kořeníčkem, slabými projevy květin. Dochuť dlouhá a plná, tento nepálský kousek má v sobě specifickou kořeněnou složku u své vegetální podstaty, kterou jsem například zaznamenal i u zeleného Guranse. Chharakterem jedinečný a hlavně pestrý bílý čaj. Skutečně příjemná změna od přesycení z čínských běloušů.
  //vícenálev skvělý, dlouhá výdrž, v 80ml slíváčku 2,5-3g max a počet nálevu až k desíti nálevům. Lahodný a osvěžující požitek. nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je z většiny v podobně malých tipsů, drobné špičky svěží zelené barvy, větší listy mají po sobě hnědavé flíčky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 141,-/25g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/