Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Shui Hsien - Vodní víla / vodní duch20.3.2010

Proslulý modrozelený čaj z čínské provincie Fujian z pohoří Wu Yi - patří mezi nejznámější tzv. útesové oolongy. Vyšší oxidace mu dodává tmavou barvu listu a převládá svou praženou vůní. List převládá nelámaný, úzké dlouhé lístky hezkého vzhledu.


Gaiwan 150ml/8g čaje. Čaj je nejlépe vložit do vyhřátého nádobí, lépe se pak rozvoní a uvolňuje chuť. Je možné udělat oplachovací nálev (pak zkrátíme o 5s první 2 nálevy)


1.nálev - 95°C, 15s - tmavý hnědo-žlutý nálev, vůně pražená do sladka. Chuť velice vyvážená, pražená se sladkými tóny orchideí a chutí lískových oříšků. Dochuť středně dlouhá (řádově v minutách), sladká po orchideích a po lískovém ořechu.
2.nálev - 95°C, 20s - barva nálevu tmavší, pražená vůně méně výrazná, více do sladka. Chuť nepatrně pražená, s tóny orchideje a medu. Aftertaste nepatrně delší.
3.nálev - 95°C, 35s - dokonale vyvážený nálev, sladký po medu, ovoci a orchidejích (tento tón již však ustupuje). Dozvuk ne tak výrazný, avšak dlouhý květinovo ovocný.
4.nálev - 95°C, 50s - slabší nálev na barvu i chuť, aftertaste kratší oproti minulému nálevu, méně výrazné ovocné tóny.
5.nálev - 95°C, 100s - poslední nálev - nabízí jemnou ovocnou chuť, nepatrnou praženou vůni a krátký příjemný dojezd.


Čaj je povzbudivý a vhodný pro celodenní popíjení - na spaní však vhodný není, někteří jedinci po něm nemohou usnout. Velice osobitá pražená chuť tohoto čaje nesmí chybět ve Vaší osobní domácí čajovně. Malé pořizovací náklady jsou též velice pozitivním faktorem pro zakoupení tohoto čaje.

Prodejce: Čajovna Kuba & Pařízek