Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Vlaštovičník nať
Info od prodejce:
Popis
Vlaštovičník je vůbec nejlepší rostlinný lék na všechna onemocnění žlučníku. Podporuje tvorbu žluče a zmírňuje bolesti žlučníku. Používá se k uvolnění a uklidnění nervové soustavy a proti dráždivému kašli. Je též vhodný i k uklidnění žaludečních i střevních křečí. Lidově se jeho mléčná šťáva používá k odstranění bradavic.
Vlaštovičník je prastará léčivá rostlina, latinsky ji nazývali darem nebes. Léčivé vlastnosti vlaštovičníku jsou opravdu vzácné. Pomáhá při žloutence, písku a kamenech ve žlučníku, při podrážděnosti a bolestech žlučníku. Zároveň léčí játra, dvanácterník a slezinu. Působí na svalstvo dělohy, uvolňuje křeče hladkého svalstva. Mírně prohání a má i protiplísňové a antibakteriální účinky. Při vnějším použití je vlaštovičník osvědčeným prostředkem na bradavice, které musíme několikrát denně natírat jeho čerstvým mlékem, za pár dní se bradavice určitě ztratí. Prášek ze sušené drogy se doporučuje na špatně se hojící rány u lidí s cukrovkou.
Použití Vlaštovičníku
Vlaštovičník uvolňuje křečovité bolesti, tlumí dráždivý kašel, roztahuje cévy a snižuje bušení srdce. Působí antibioticky, preventivně působí antiastmaticky. Pomáhá regulovat menstruaci. Zevně působí na mikrobiální ekzémy, na špatně se hojící nebo hnisavé rány, na bércové vředy. Droga se nejčastěji podává ve formě tinktury, kterou lze poměrně dobře dávkovat, což je vzhledem k jedovatosti vlaštovičníku velmi důležité. V žádném případě by se však vlaštovičníku nemělo užívat bez dozoru odborníka, jako bezpečná se jeví snad jen aplikace mléka na bradavice.
Účinné látky
Mléko vlaštovičníku obsahuje okolo 20 různých alkaloidů, z nichž nejvýznamnější je chelidonin, jehož účinek se blíží účinku morfinu. Z dalších alkaloidů je přítomen např. homochelidonin, protopin, allokryptopin, sanguinarin, chelerythrin, methoxychelidonin, berberin, oxychelidonin, spartein a další. Celkem obsahuje mléko 1 až 4 % alkaloidů, v usušené nati je přítomno asi 0,4% chelidoninu a dále kyselina chelidonová, jablečná, citrónová a jantarová, trochu silice a kyseliny nikotinové. Dále jsou přítomny flavonoidy, aminy a enzymy.
Výskyt
Vlaštovičník roste planě ve vlhkých hájích, v křovinách, na návsích, zahradách, rumištích, podél cest a zdi.
Lidové názvy Vlaštovičníku
Tato rostlina je známá též pod názvy laštovičník, krvavník, krvavníček, krvavý stareček, hadí mlíčí, bradavičník, nebeský dar, mlíč, celidon, bělmové kořeny
Suchá nať pestrobarevná, světle i tmavě zelená, žlutavá, místy až do hněda, ojediněle oranžový květ. Vůně je intenzivní bylinná s tóny kopřiv. Sekaný, poměrně velký a nadýchaný celek.
Osobní popisek: zarovnaná čajová lžička na degustační sadu (100ml). 80°C/5min louhování.
Vůně: nahořklý odér, který mi po bylinné stránce nejvíce připomíná kontryhel a jitrocel.
Barva: tmavý, sytě žlutý nálev. Drobné zlomky na dně misky.
Chuť: silná, hořko-štiplavá, kořeněná, značně podobné nuance k jinanu dvoulaločnému (ginkgo). Hořkost je enormní, rozhodně dávkovat jen zlomek listu na hrnek. Příjemný bylinný charakter, opravdu značná podobnost s jinanem. Z této chuťové zkušnosti a vhledem k převážně zevnímu použití je lepší dělat opravdu slaboučké, nebo ředěné nálevy. Všeho moc škodí a u tohoto by vysoká koncentrace látek obsažených ve vlaštovičníku mohla jen ublížit.
Dochuť: dojíždějící hořkost po polknutí, bylinný silný charakter jinanu a jitrocelu, hrubší složka vzadu v krku. Poměrně kontroverzní je použití ve formě výluhu pro toxicitu vlaštovičníku. V malé míře nevadí a uvádí se i historicky léčebné použití této byliny. Při onemocnění ledvin neužívat.
Cena: 34,-/100g
Prodejce: bylik.cz