Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

  • 2017 Vietnam "Vypálená vesnice"

  • Vložil Tomáš Klouda 3.5.2018, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Info od prodejce:
    Nejvíc smoked tea ever. Nic hustějšího jsem ještě neměl. Sedím nad sedmím nálevem a furt žasnu.
    A toho tu mám par kg a klidně se podělím.
    Co váš nej? který kouřový vám vyráží dech?
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Suchý list tmavý, šedavý, pouze místy nahnědlý. Vůně enormně kouřová, list voní až uzeně s tóny jehličnanů. Dlouhatánské stonky a na nich vícelisté celky, jednolisty nepoškozené - velikánské listy i za suchého stavu, obsah tipsů 35-40%, minimum zlomků.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vícenálevová příprava:
    Gaiwan 70ml, 3-4g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Počet nálevů: 5. Teplota vody: vroucí. Doby louhování: 25s/40s/60s/150s/250s++

    Intenzivní sladko-hořká kouřová vůně, voní po vyhaslém ohništi, po popílku, po uzeném mase. Barva nálevu žlutavá poměrně světlá, drobné částečky, prach na dně misky - v malé míře. Chuť stabilní, výraznější kouřovost, kontrast uzené ryby (bez nepříjemné rybiny! pořádně prouzený cejn atd), jemně štiplavých dřevin (jehličnanů) a popílku. Oproti low grade lapsangu vyniká stabilitou a jemností i přes vskutu výraznou kouřovost. Zajímavé rovnoměrné působení hořká a sladké, jakby úplně stejnou vahou zatížen jazyk, po stěnách úst doslova stékají nasládlé kouřové nuance po dřevinkách a popílku. V pozadí se prodírají obzvláště v závěru mandlové tóny, což přiznejme si s uzeným tónem jednoznačně a věrohodně kopíruje poměrně populární uzené mandle a ta podobnost je trefná. Dochuť je dlouhá, uzené prvky trvají nesmírně dlouho, přes 20 minut vzlínající hořko-sladké složky vzadu na jazyku a v krku po polknutí. Pestřejší dřevinky, než v chuti, jehličnany s kapičkou koření/pryskyřice. Druhý nálev je nejintenzivnější, třetí lehunce jemnější, čtvrtý srovntelný, jako popisovaný první a pátý nálev je jemným nádechem, uzená složka mírná, což v průběhu zalévání bylo očekávatelné, že bude ustupovat, ale pomaleji, než bych čekal. Zajímavý kus, pro mě to není na denní popíjení a jistě by neoslovil každého (už slyším kolegy - to jsou špačci z cigaret atd.), ale kdo už nějaký ten lapsang má za sebou, ocení změnu a lahodnější verzi oproti zkladním dostupným zakouřeným kouskům. Při větším dávkování/delším louhování může být kouřovost výraznější, nálev v začátcích štiplavější, buď zalévejte studenější vodou, nebo rychleji zalévejte, nebo uberte na gramáži, vyplatí se to pohrát si s tímto listem, i zchladlé nálevy mě velmi baví, opět nacházím tóny vyuzeného masa! :-)

    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Vylouhovaný list veliký, většina nelámaná, cca půlka ve vícelisté podobě na dlouhém stonku, bohatý obsah tipsů, jednolisty obrovské, dlouhé i široké. Barva listu nazelenalá s mírně nahnědlou barvou. Struktura listu křehká.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Cena: 160,-/50g

    Prodejce: Sičaj