Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Uganda CTC

 • Vložil Tomáš Klouda 8.3.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Kamarádi ze sirotčince z Ugandy měli bláznivý nápad a koupili půl tuny CTC. Hmm, mysleli si, že je to dobrý nápad. Ale pak přišla realita a zjistili, že prodávají 100g za týden. Na jak dlouho by jim to asi vydrželo?
  Snaží se peníze na svůj provoz získat nejen z charity, ale i z obchodu. u kavy se jim to vyplatilo a tak si rekli, ze vyzkousi i caj... heh. Pomůžeme jim?
  Takže je to tady, myslel jsem si, že se CTC si nikdy nic nezačnu, ale ejhle - přeprodávám jejich čaj.
  Mimochodem tento sirotčinec jsem si vybral, protože bych rád u něj příští rok založil manufakturu na zpracování bílého čaje - sociální podnik, který by měl generovat peníze pro děti.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list
  Malé drobné kuličky (CTC), velikostně podobné, jako Ceylon Uva CTC BP1, který jsem degustoval pár týdnů zpět. Drobounké milimetrové kuličky hnědé barvy místy s načervenalými zlomečky. Vůně příjemná, dřevitá s bylinnými tóny - nasládlá složka javoru - doslova hebké tóny plné mízy a v pozadí aloe vera. nadobi
  nadobi
  Příprava v degustační sadě
  Degustační souprava 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: zpočátku sladká primárně ovocná složka po delším napaření dominuje dřevitost a bylinné tóny, krásný unikátní charakter, náznak kořeněných prvků, dřeviny jdou do ušlechtilých tónů, ale stále zde dominuje vegetální šťavvnaté prvky listnatých stromů.
  Vůně nálevu: nasládlá dřevito-bylinná s nahořklým podtextem a ovocným pozadím.
  Barva nálevu: průhledný nálev, tmavě červeno-hnědavá barva. Na dně misky mnoho drobných kuliček, které otvorem v degustační sadě prošly při slévání.
  Chuť: vyrovnaná, sladká, hladká chuť, dřevité prvky, jen náznak kořeněných prvků, svíravost náznakem v závěru chutě při přelévání doušku v ústech. Lahodné spojení ovoce, dřevin a bylin, stále mi sedí na jazyku prvek aloe vera, drink s kousky, který mi evokuje přítomné chutě, dřevitost z listnatých stromů, jako když utrhneme lupen javoru, který v sobě má mízu. Ovocnost spíše neurčitá, náznak nejvíce příbuzný je kompot hrušky.
  Dochuť: vyrovnaná, středně dlouhá, více dřevitý primár, aloe v pozadí, ovocnost minimální, dřevité tóny mají po chvilce až smetanové nuance, aloe se v závěru lehce zvýrazní. Lahodný rozhodně nevšední kompozice. Pestrostí, ani výrazností nic úchvatného, ale své to rozhodně dá, pro každodenní popíjení skvělé! Hutností nemůže tento kus konkurovat assamu, ale to ani asi nemá - je to zcela odlišný soubor chutí a efektů :-)
  nadobi
  nadobi
  Jednonálevová příprava:
  Rýžový porcelán konvička 250ml, 4g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Počet nálevů: 1. Teplota vody: vroucí. Doba louhování: 250s.

  Tmavý nálev do červena, na dně misky drobné kuličky, které projdou hrdlem konvičky. Vůně je příjemná a pestřejší, nasládlá mandlovo-bylinná s karamelovým podtextem a dřevitou stopkou.
  Příjemná plná nasládlá chuť s kapkou nahořklých prvků, pouze lehounká svíravost, nic hrubého. V chuti dominuje bylinno-dřevitá chuť, pouze slabé projevy mandle, vyloženě jen nádech karamelu v závěru. Dominuje bylinná složka (opět podobnost s aloe) a dřevité šťavnaté prvky listnatých dřevin (zde je pestřejší dřevitá složka, nelze říci, že se jedná o javor). Dochuť je středně dlouhá, ze začátku lehounce svíravá, nedrhne v krku, při polknutí, po chvilce odlehčení a přechod na jemnější tóny. Zpočátku působí výrazně dřevité-mandlová složka, po chvilce se vše směřuje do sladka s vytříbenějšími prvky. Zde je bylinná složka v defenzivě, dominuje dřevina, mandle, javorový sirup a náznak "vody s aloe". V dochuti místy probleskne i hruškový "škrobový" tón. Za mě hezké, neokoukané, příjemné na pracovní popíjení, na ranní startovač. Rád použiji i na masalu, odlišná chuť tohoto CTC může dávat zajímavý výsledek.
  nadobi
  Vylouhovaný list v podobě drobounkých tmavých červeno-hnědých kuliček, poměrně dost zlomků o velikosti pár desetin milimetru.
  nadobi
  Cena: 300,-/kg

  Prodejce: Sičaj