Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

 • Thé Vert Les Jardins De Thé - Tunisko - zelený čaj

 • Vložil Tomáš Klouda 29.9.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Suchý list světlejší, zelený. Velikostně různorodá směska, značné množství zlomků, poměrně velké množství větviček, cca 1/5 větších sekaných listů a zlomek stočených mírně rolovaných listů podobných zhu cha. Vůně je typická pro zelený čaj nižší třídy, travnaté výrazné vůně s bylinným pozadím, hrubší celek, nahořklá základová vůně.
  nadobi
  nadobi
  Příprava v tasteru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 75°C horká voda.
  Nahřátý list: travnatá zajímavá vůně, hrubší sladko-hořká základová složka, bylinný podtext, poměrně výrazný kaštanovo-ořechový tón.
  Vůně nálevu: Změna celkového charakteru oproti suchému listu - spíše do bylinných složek, náznak travin, lehounké t=ony čerstvých ořechů.
  Barva nálevu: žlutá, poměrně sytá, značné množství kalu a zlomků na dně.
  Chuť: Start je překvapivě nasládlý s mírnou hořkostí, bylinnými primárními prvky, lehkou travnatostí a náznakem ořechových prvků. Brzy se však celek přesune k svíravějšímu základu, hořké složka okupují boky úst část zadního patra a částečně jazyk, na zbytku jsou cítit travnatější složky s mírným kaštanovo-ořechovým podtextem a bylinnou složkou. Závěr v obdobném duchu, mírné povolení výrazných hořkých složek, bylinné prvky s travinami zcela dominují, silný, vydatný nálev, na lačno rozhodně nelze pít.
  Dochuť: po polknutí se vše odlehčí, nálev již není tak hrubý, hořké základové tóny zůstávají, ale dávají prostor i pro další prvky - sladší podtext s bylinným pestrým pozadím, náznak kaštanových tónů. Dozvuk není nikterak dlouhý, po pár minutách je základ bylinný a zbytek vcelku prázdný, pouze náznak travin s docházejícím kaštanovým náznakem. Silný nálev, nikterak vyjímečný, v létě však posílí a ochladí.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Gaiwan autorská keramika 250ml, 8g listu, 80°C, 15/10/25/90/200+ sekund louhování.
  5 vydatných nálevů, značné množství kalu i v posledním nálevu, charakter tohoto čaje je zajímavý, celková kompozice je stavěna na hořko-sladkém základu, hrubší travnato-bylinné složky, poměrně svíravé první dva nálevy, příjemná dominantní bylinná složka, od třetího nálevu v chuti přavažuje sladká bylinná složka, předchozí nálevy travnato-dřevité svíravé, v pozadí je mírně cítit lékořice, poměrně omezené, ale výrazné prvky bylin. Nejintenzivnější je složka lučních a vodních trav, popíjení mi evokuje rybářské chvilky u vody. Dochuť u prvních nálevů svíravá, u dalších příjemně nasládlá s jednoduchým tělem, obsahující travnato-bylinné složky, náznak lékořice přítomný i v dochuti, opět nejvýraznější prvky luční a vodní traviny, tím spíše výrazné v závěru, kdy je tento prvek izolovaný a přetrvává bez vedlejších chuťových složek.

  //klasická příprava z Tuniska - jednonálev - sekané mandle a cukr jako příměs, mnoho domorodců přidává do čaje mátu - celek je pak vydatnější, mandle dají olejnatý charakter celku, cukr zahladí hrubou část chuťového charakteru a v případě máty již pak zcela zakulatí charakter čaje. Značně zkreslený původní čaj, ale ve výsledku vydatný, posilňující a ochlazující nápoj.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je poměrně drobný, nepříliš praktický pro manipulaci, ani pro čištění nádobí. Barva tmavší, než za sucha, tmavě zelená barva a až hnědavé větvičky.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Samostatně těžko snesitelný čaj, hrubé, velmi agresivní tóny. Snadno pitelnější chuťové prvky jsou při tradiční přípravě z Tuniska, buď přidáním máty, mandlí, nebo oslazením, nebo vše dohromady :-)

  Cena: 0,350 DT/100g

  Prodejce: Tunisko - obchod