Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.



Třezalka tečkovaná nať


Vložil Tomáš Klouda 4.7.2021, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
Účinné látky jsou obsažené pouze v třezalce tečkované, jiné třezalky tedy rozhodně nesbírejte. Z třezalky se sbírají její květy i celá nať, a to během července a srpna, kdy rostlina kvete.
S třezalkou se ve volné přírodě setkáte po celé Evropě, v Číně a Malé Asii nebo v Africe. Vyskytuje se v horách - například v africkém pohoří Atlas - a vůbec v mírném a subtropickém pásu po celém světě. Nenašli byste ji pouze v arktických oblastech. Existuje přibližně 380 druhů třezalkovitých rostlin. U nás v Čechách na třezalku tečkovanou narazíte jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech.
Třezalka tečkovaná je přibližně 30 až 60 cm vysoká bylina s lysou, dvouhrannou a větvenou lodyhou. Pokud se jí daří, může dorůst až do výšky jednoho metru. Její listy jsou podlouhlé vejčité až kopinaté a tečkované (podle nich získala třezalka i svůj název). Během července a srpna se na jejích stoncích objevují drobné žluté kvítky, které se následně mění v tobolky. Jestliže si chcete být na 100 % jisti, že trháte třezalku, stačí těsně před rozkvětem otevřít její poupě. Pokud se jedná o třezalku, měla by z něj vytékat červená šťáva. Během letních měsíců se sbírá nať i květ třezalky.
Třezalkový čaj si připravíte tak, že 2 čajové lžičky suché třezalky zalijete šálkem vroucí vody. Následně ji necháte 15 minut louhovat a poté přecedíte. Čaj je vhodné pít až třikrát denně. Třezalka se často míchá i s dalšími bylinkami, které její účinky posilují nebo vhodně doplňují.
Olej je dále možné připravit i z třezalkové natě s květy. Ta se rozřeže a mírně podrtí. Poté se vloží k olivovému oleji a nechá se až 5 dní v otevřené lahvi louhovat. Následně se na 6 týdnů uzavře a postaví na slunce. Během této doby se olej zbarví sytě červeně, dle čehož poznáme, že je připravený k použití. Tento olej se hodí i na vnitřní užívání. Jedna jeho čajová lžička se užívá jednou až třikrát denně.
Země původu: Česká republika
Výrobce: Darka company s.r.o.
caje
caje
Suchý list voní trochu jako zelený rooibos, bylinno-květové nuance s lehce pryskyřičným dotekem. Celek je velmi drobný, sekaný, obsahuje stonky, listy i květy. Barva je hnědo-zeleno-béžová.
caje
caje
Nahřátý list: Taková zajímavá medicínská, lékárenská vůně, trochu mmi to připomíná sklady Sonnentoru :-D po delším napaření bylinno-květové nuance, stopy řeckého sena.
Vůně: lehce pryskyřičná s květovými projevy a stopou po citrusech. Ve vůni mírně připomíná vlaštovičník.
Barva: žlutavá s velkým množstvím zlomků v misce. (proto jsem volil bombillu)
Chuť: lehounce kořeněná, bylinno květová složka s dotekem citronu, mírné lékárenské pryskyřičné prvky. Lehce štiplavé projevy sedí k citronové stopce, ale i k Vlaštovičníku.
Dochuť: po polknutí vydatné lékárenské složky, olejnaté působení, bylinno-citrusové nuance a vydatné prvky vlaštovičníku. Cca v půlce dochutě problesky ginkgo bez hořkosti, bylinné problesky chutí. Závěr tvoří citrus a lehký květový dotek.
Osobní popisek: celkově harmonizující a zároveň vydatné co do chutě. Ideální na popíjení večer, doslova příjemné, uhlazující působení v krku po vypití. Poměrně "šťavnatá" čerstvá složka spojená k bylinné chuti, citrusové složky svěží, bylinné projevy bohaté, plné. Společně s výrazným doporučením na uklidnění a psychickou pohodu je tento bylinný výluh vhodný na večerní rozjímání, větší životní nápor a nebo jen na naladění na spánek.
caje
caje
Vylouhovaný list drobný sekaný barevný mix částí rostliny :-)
caje
caje
Cena: 50,-/100g

Prodejce: Darka-shop.cz