Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších. • Topolovka růžová

 • Vložil Tomáš Klouda 1.3.2020, autor Tomáš Klouda


  caje
  caje
  caje
  Topolovka je statná okrasná rostlina v našich zahrádkách, barva květů je od bílé přes růžovou, světle červenou, fialovou až po černofialovou. Pro léčivé účely je nejvhodnější nejtmavší černofialová odrůda.
  Topolovka má velmi sliznatý květ. Toho se využívá především k ochraně sliznic celého těla. Používá se při suchém kašli a zánětech sliznic dýchacích cest, v ústní dutině, žaludku a ve střevech. Pomáhá při zažívacích potížích, bolestech žaludku. Je doplňkem při léčbě slinivky a sleziny. Užívá se i při slabé či opožděné menstruaci.
  Zevně se používá jako kloktadlo proti bolesti v krku.
  Sliz, třísloviny, antokyany, silice, flavonoidy, pektiny, mastné oleje, estrogeny, antokyanové glykosidy, zvláště pak směs delfinidinového glykosidu a malvidinového glykosidu alteinu ve varietě nigra.
  caje
  caje
  Suché květy jsou několik cm veliké, tmavě fialové kvítky s béžovo-krémovou základnou na vnějším středu. Vůně je květová, příjemně sladko--nakyslá se specifickou vůní. Nahřátý květ voní nasládle, téměř jako syrové strojkové cukroví, vanilkový pudink. Květy okamžitě barví vodu při zalití. Barva je temná, fialovo-modrá, při té koncentraci a temnotě připomíná téměř černou. Bez zlomků, prachu, či kalu. Chuť je příjemná, květová, sladko-nakyslá, plná. Zpodobnil bych celek k hojníku horskému v základu a zhruba květové složce zavadajících fialek. Dochuť příjemná nasládlá, vydatná, dlouhá. Pocitově po vypití uklidňující účinek.
  caje
  caje
  caje