Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

  • Tkibuli 2013 - test uskladnění a vliv na vývoj listu

  • Vložil Tomáš Klouda 31.3.2014, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    Test zhodnocení gruzínských čajů – Quo vadis, Gruzíňáku?
    nadobi
    nadobi
    Info:
    Test zhodnocení gruzínského čaje, k dispozici mám 3 vzorky:
    1) Tkibuli black fabrik bez zásahu, skladováno klasicky
    2) Tkibuli skladováno v kamenině - přičemž v drátěné soupravě uvnitř byl Ramiz (šlechtěno Ramizem)
    3) Tkibuli skladováno na vlhko v inkubátoru plus šlechtěno Ramizem
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Suché listy v přímém srovnání: vzhledově není žádného rozdílu mezi listy, tmavý celolistý celek, nelámané jednolisty. Markantní rozdíl je ve vůni listu – klasik Tkibuli voní těžší tmavou ořechovo-čokoládovou hutnou vůní. Na sucho skladované Tkibuli v kamenině přibližně stejného složení jako klasik, ale méně hutné a výrazné prvky. A konečně na vlhko skladovaný list – báječné překvapení, nikdy bych neřekl, že list až do takové míry pracuje – báječná vůně lučního medu s květovým základem, pouze lehoučké nuance ořechu – o 200% výraznější vůně a hlavně zcela odlišný charakter.
    nadobi
    nadobi
    Příprava Tkibuli klasik
    3g/100ml/3min, 100°C, předehřev nádobí.
    Nahřátý list: báječná hutná čokoládovo-ořechová vůně, tak jak ji mnozí z vás znají, hutnost a plnost vůně předehřátého listu je nesmírně příjemná. Základ nahořklý s náznakem sladkosti.
    Vůně nálevu: ořechová s náznakem čokolády, náznak pozůstatku vegetálních bylinných prvků. Stále ještě z listu vyzařuje svěžest. Nahořklé tělo.
    Barva nálevu: nejsvětlejší ze všech tří testovaných čajů. Světle hnědá barva, průhledný nálev.
    Chuť: procítěná, vyvážená chuť, ořechovo-čokoládové tóny, nahořklé tělo s mírnou sladkostí, celek zcela bez svíravých prvků. V pozadí stále pozůstatek svěžích travnato-bylinných prvků, vegetální složky dokazují stále přítomnou „čerstvou“ složku. V závěru náznak medových prvků.
    Dochuť: dlouhá dochuť ale cca kolem 10 min. Svěží základ, odlehčení hutného základu, ořechovo-kakaové tóny s bylinnou/dřevitou složkou v pozadí, lehounký náznak lučního medu, nádech nakyslých prvků. Pomalý spád ve výraznosti, závěr pouze lehký, hořko-sladký s dřevito-ořechovými prvky, dominuje lískový ořech, vegetální prvky a náznak medu. Vegetální složka působí jako míza listnatých stromů. Co do plnosti asi nejslabší výsledek ze tří degustovaných vzorků. Ovšem chuťově střed.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Příprava Tkibuli wet storage
    3g/100ml/3min, 100°C, předehřev nádobí.
    Nahřátý list: ořechovo-květová složka s podstatně sladším základem, medové prvky s pouhým náznakem čokoládové složky. Delikátnější procítěný základ, nesmírně svěží tělo.
    Vůně nálevu: nejhutnější a nejsladší tělo, báječná výraznost vůně z nálevu. Květovo-ořechové tóny, náznak kakaa, podtext medový.
    Barva nálevu: Nejtmavší hnědo-červená barva.
    Chuť: výrazná chuť, co do plnosti, vyhrává na plné čáře, počáteční květovost s ořechy, rychlý přechod na dominující medové prvky, zcukernatělý luční med s kakaem a lískovým ořechem, báječná pestrost a sladkost nálevu, vše sladěno k dokonalosti. Komplexní pestré tóny, chuť mě vyloženě baví, každý tón, jakoby drnkal na svou notu a dohromady skládají líbeznou melodii. Závěr enormně sladký, výrazný základ, medové prvky s ořechovými prvky v pozadí, náznak čokolády.
    Dochuť: hutný plný základ, start hořko-sladký, kontrast květnatých prvků s kakaem/čokoládou, nesmírně výrazný a hutný nálev. Později přechod na čisté sladké tóny medu a květin, pouze v pozadí náznak nakyslosti a ořechových prvků, ale zkapalněný med nedává prostor jiným složkám, zcela dominuje a oslňuje. Závěr slaďounký s decentní medovou složkou, květnaté tóny s náznakem vegetálních složek (listnaté dřeviny) – hebký nerušený průběh dochutě. Nejvýraznější a nejchutnější list.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Příprava Tkibuli dry storage
    3g/100ml/3min, 100°C, předehřev nádobí.
    Nahřátý list: kakaovo-ořechové tělo, nahořklý základ, odlišný oproti původnímu listu, lehce menší výraznost, ale hezká variace, není znát nějaká degradace.
    Vůně nálevu: ořechová, dominuje lískový ořech s náznakem kakaa v pozadí. Výrazností silnější, než původní list.
    Barva nálevu: tmavší hnědavá barva s odstínem oranžové.
    Chuť: Zajímavé sledování působení suchého skladování, celek není tak vyvážený a sladěný, zvýrazněná nakyslá složka, která mi do celku nepasuje, základ nahořklý, pouze v pozadí slabý náznak medu a květnatosti, vše je ale zakryté za zvláštní nakyslou pachutí, paradoxně tento charakter mají levné gruziňáky, které jsou na 100% skladované na sucho. Závěr sladší, ale stále nahořklý, příjemné tóny lískového ořechu a vlašského ořechu.
    Dochuť: Nahořklý základ, čisté čokoládovo-kakaové tóny, celek působí usazeněji, vyspěleji, než původní list, v dochuti není přítomna znatelně ani nakyslá výrazná složka, pouze lehounký vegetální nádech, v pozadí náznak medu a květnatosti, ale hutná čokoládovo-ořechová složka dominuje. Postupné odeznívání prvků, působení příjemných ořechovo-později kakaových prvků. Závěr s problesky medu, poměrně sladká složka, nálev lehce drhne v krku (nahořklejší základ), lehce prokukuje i nakyslá pachuť, dominuje lískový ořech, ale celek není tak stabilní, jako ostatní vzorky.
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Závěr: Skladování a druh zhodnocení má ZÁSADNÍ vliv na výslednou kvalitu listu, dle prozatímních testů je lepší vlhčí skladování, ze zkušeností to platí i u většiny puerů. Suché skladování zdrsnilo původní list a není tak vyvážený. Naopak vlhké skladování za přítomnosti lepší sorty, z důvodu šlechtění zdrojového listu, nesrovnatelně obohatilo nejen chuťovou kompozici čaje. Palec nahoru Petrovi – tímto testíkem mě proměny motivovaly k vlastním experimentům.

    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Cena: neprodejné

    Vzorky poskytl: Mgr. Petr Sič