Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • Tie guan yin - vzorek - tmavší verze

 • Vložil Tomáš Klouda 29.1.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info:
  Dnes bez informací předem. Nikde na netu jsem nenašel i při identifikaci čaje podle čínských znaků, žádnou konkrténí stránku, kde by tento čajík prodávali. Jedná se tedy o Bohyni - to je jediné co pro začátek víme. A jak jsem k vzorečku přišel? Šlo o pozornost při výměně Yixingu za skleněný gaiwan.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list má tmavší barvu, hnědo-šedou s tmavší zelenou. List je, jak už tomu tak tradičně bývá bývá, rolován do malých úhledných kuliček, tříděný list, každá kulička přibližně stejná. Vůně je zcela autentická pro Tie Guan Yin, květinová k bylinnými podtóny. List již nebude nejmladší, tak ta svěžest a intenzita květin není příliš výrazná. Po otevření jsem čekal k tmavšímu listu i praženější tóny, nebo hutnější vůni, jestliže byl list více oxidován, ale obsažena je pouze typická květinová vůně.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Příprava v tasteru
  Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
  Nahřátý list: vůně nahřátého listu je zajímavá, avšak nepříliš intenzivní, zde jsou prvky těžší, hutnější, projevuje se tmavší list - květinové tóny, které jsou příjemnou nuancí klasického květinového charakteru bohyně - květinové tóny směřují vydatností a těžkostí téměř do orchidejových a pivoňkových prvků, lehký bylinný podtext, náznak karamelu.
  Vůně nálevu: příjemná, plná, ale poměrně málo výrazná, květinkové složky, směs klasického květinového charakteru TGY a těžších prvků, náznak karamelu a bylinných prvků v pozadí.
  Barva nálevu: tmavší žlutavá, minimum zlomků nad dně misky. I zde je vidět, že je list více oxidován, žlutavá barva o tom svědčí.
  Chuť: základ je příjemný květinový, nasládlý, ale co do plnosti, je základ vodový, velmi jemné tóny květin, slabá bylinná složka v pozadí, těžší složka oxidovanějšího listu přináší i jemňounké ořechovo-karamelové prvky. Nálev je poměrně komplexní, ale tóny jsou na mě až příliš jemné. Bez té překypující plnosti, kterou hledám, raději bych světlou bohyni plnou velejemných tónů, než polovičatou tmavší variantu.
  Dochuť: dochuť je zajímavější, květiny krásně prostupují ústa, dokonce se objevuje kořeněná složka spjatá s květinami, krásně působí obzvláště na patře a vzadu na jazyku, základ sladký i decentní nahořklostí, hladký průběh doznívání. Doba dozvuku je středně dlouhá, kolem 10 minut, ale po pár minutách je znát poměrně velký spád, ubývá kořeněná složka, zůstává jen květinová slabá avšak svěží stopa. Mezi prvky lze vnímat bylinné složky v pozadí a opět obzvláště v závěru dozvuku náznak karamelu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vícenálevová příprava:
  Gaiwan sklo 150ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

  6 nálevů, zaléváno vroucí vodou, louhování 35/20/40/70/160/300+
  Druhý až třetí nálev nejlepší, plný, ostatní nálevy jsou srovnatelné, jako v popisku u degustační sady, poslední nálevy jsou zcela typické květinové. Chuť je u 2-3 nálevu plnější, uspokojivější, vyvážený poměr chutí, nic nekoliduje navzájem, zkrátka hezké prožívání TGY po dlouhé době. Čaj rozhodně není špatný, jen by mohl být v chuti plnější, tmavší varianta je obzvláště nyní na chladné dny zcela vhodnou volbou :-) Přesto však srovnám-li tento čaj s jinými, např chawangshop 2008 tmavší bohyně - pak je tento spíše podprůměrný, jediná dochuť byla trochu zajímavá.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavě zelené barvy, pravidelné tříděné tuhé jednolisty jednotné velikosti, moc hezký pohled.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: ? dar

  Prodejce: ? dar