Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.TIE GUAN YIN SUPERGRADE DČ


Vložil Tomáš Klouda 1.10.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
Info od prodejce:
"Zelená bohyně Kuan Jin" - vskutku bohyně mezi čínskými oolongy. "Čaj roku 2007". Vyzrálý list tmavě zelený, pevněji svinutý. Budiž tato špičková třída proslulého produktu přímořské čáasti provincie Fujian z okolí města Anxi průvodcem po nejvyšších patrech škál chuti i vůní.
Více informací: Čaj k četným nálevům vhodný.
Balení Sypaný
Barva Oolong
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Voní usedlou, těžší květinovo-bylinno-ořechovou vůní. Sladko-nakyslý charakter, připomíná spadané listy javoru, šťávu jitrocelu, kombinaci mandlových a lískových ořechů. Vzhled je tmavší, "tradičnější", hnědo-šedý, místy vybledlá zelená. Listy svinované do tradiční TGY podoby - ne zcela domotané kuličky. Kuličky jsou veliké, lze očekávat veliké jednolisty.
NAHŘÁTÝ LIST Nahřátá nádoba uvolnila velmi příjemné květovo-bylinné prvky, připomíná to broskve s mízou javoru/slupkami kaštanů, později při delším napaření hraje silně v podtextu lískový ořech se sladkými prvky květin a s lehký nádechem přezrálého ovoce.
BARVA NÁLEVU Světle zelená. jasná, zcela bez nečistot, kalu, zlomků, či prachu. Vůně květová s bylinným podtextem.
CHUŤ Hladká základna, ale poměrně prázdné tělo. Nejvíce mi zde hrají květové prvky se zvláštní bylinnou stopkou. Čaj není celkově zlý, ale je poměrně nevýrazný, musím ho i ve výcenálevu pořádně trápit a dlouho louhovat, aby byl sytější. Základ tvoří nasládlé květové prvky, nuance mízy listnatých stromů a dotek ořechu v pozadí. Hodně mi zde hrají popadané kaštany a listí - ne zetlelé, ale čerstvě po ránu na podzim mokré. Jasně je zde cítit mandlové vedlejší prvky na stěnách úst a přední části jazyka. V chuti mi vadí vyloženě syrový bylinný akcent v té hlavní textuře. Takhle nechutná standrdní ani novodobá TGY - zkusil jsem vyloženě přelouhovat a trochu tam je cítit "pečená" složka a sytější ovoce/květiny, ale na výkon jednoho silného nálevu je to bída.
DOCHUŤ Po polknutí je celkový dojem o něco lepší, stále žádný extra překypující zázrak, pouze při vyšším dávkování na vícenálev se stává čaj sytým a uspokojivým. Květové primární složky sládnou a přecházejí až do ovocna, kapka květového medu, závěrem opět ty naturální bylinné projevy s dojíždějícími květinami. Ochlazující účinek, slabě povzbudivý efekt. Z mého pohledu zklamání. Degustační sada úplně negativní dojem, Vícenálev vždy s navýšením 1-2g na 100ml oproti jiným oolongům dává teprve lepší výsledky. Přičemž výdrž není také příliš atraktivní, TGY ať už světlá, nebo tmavší mi vždy vydržela více a mnohem více zaujala, zasytila. Těžko soudit, jestli je to skladováním, nebo výrobu, ovšem v této cenovce za 100g jsem Superior výkony ani moc nečekal.
VYLOUHOVANÝ LIST Smačkané jednolisty tužší struktury, převážně bledé zeené barvy, nebo minoritně nahnědlé.

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 358 Kč za 100 g

Prodejce: www.tea.cz (Milci)