Černý čaj
Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.
Thé Noir Extra Plus - Tunisko černý čaj
Suchý list drobný, úhledně souměrně upravený. Tmavý tenký a nadýchaný list, červeno-hnědo-šedá barva. Vůně je velice příjemná, těžší, ale charakterem velice svěží květová s náznaky bylinných prvků, celek evokuje maliník s lehkým orchidejovým podtextem a náznakem zemité složky v pozadí.
Příprava v tasteru (bez pražení-samotný neupravený list)
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
Nahřátý list: těžší květovo-bylinná vůně, svíravý nahořklý dřevitý podtext, lehoučký tón sušeného lískového ořechu a pražené mandle, nepatrné tóny orchideje, poměrně vegetální celek, bylinné prvky.
Vůně nálevu: květová s maliníkem a bezovým dřevem, náznak medu a orchideje, značně svěží a vegetální nádech.
Barva nálevu: tmavší červeno-hnědá, drobounké části lístků na dně misky, přijatelné množství.
Chuť: opravdu pouze lehounce svíravý dřevitý podtext, celek je kupodivu hladký, sladěný, základ je bylinný, maliník, dřevina s mízou - černý bez. V pozadí poměrně výrazné tóny "šťavnaté" mandle a sušený lískový ořech. Sladký základ s lehounkou nahořklostí, příjemné osvěžující pití. Výsledek čistého listu bez tradiční úpravy není vůbec špatný, čekal jsem hrubý celek.
Dochuť: příjemný přechod po polknutí, hladké sklouznutí na dochuť, na jazyku zůstává lehce svíravá složka s tóny dřevin, podstatně výraznější je maliník a lískový ořech. Celkový charakter čaje je značně svěží, až vegetální, z pozadí procházejí přirozené tóny bylin a dřevin, lehounké promítání orchideje v závěru v kombinaci s maliníkem, přičemž dřeviny jsou v pozadí a ořech značně potlačený.
Jednonálevová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 3g listu, 100°C, 3 minuty louhování, podáváno do turecké skleničky.
//před přípravou list pražen 1 minutu - suchý list se rozvoní mocnou květovou orchidejovou vůní s bylinným podtextem.
Vůně: příjemná hutná vůně sladko-hořkého charakteru, primárně lze cítit květinové prvky růže a orchideje ve spojení s lehce kořeněným dřevitým podtextem.
Barva: tmavě červená až rudá.
Chuť: Start kulatý, květinovo-dřevitý, později rozprostření chutí, lehounká svíravost, příjemná lehounce štiplavá kořeněná složka spojená s dřevitostí, místy až pryskyřičné složky s náznakem medu v závěru. Květinová složka se přesouvá z popředí na stejnou úroveň s dřevitými prvky. Hutný a nikterak přehnaně svíravý černý čaj.
Dochuť: Dochuť středně dlouhá, plná, ale s poměrně rychlým spádem. Dochuť začíná květinovými prvky růže s náznakem orchideje, bohaté kořeněné pryskyřičné složky, po chvilce náznaky medu. Květinová složka rychle slábne, zůstává lehce štiplavá dřevitá složka se sladkým charakterem v základu, v závěru mi připomíná klasické Rize Caykur, ordinérní.
Jednonálevová příprava:
Džezva 100ml, 3g listu, 100°C, 3 minuty louhování, podáváno do turecké skleničky + slazeno třtinovým cukrem a přidány sekané mandle.
//před přípravou list pražen 1 minutu - suchý list se rozvoní mocnou květovou vůní s bylinným podtextem.
Diametrálně odlišný čaj, pražení i přidané ingredience čaj uhladí, sladký základ, původní bohaté prvky čaje jsou překryty zvýrazněnou květinovou složkou a zůstal pouze náznak dřevin. Mandle dodávají "šťavnatou" ořechovou složku v chuti, cukr je mi osobně trochu až protivný. Prima čaj pro návštěvy, většinou ocení tuto "dovolenkovou" přípravu čaje.
Vylouhovaný list drobounký, obtížnější mytí nádobí, barva listu tmavá do šeda.
Závěr: Oproti běžnému Rize, které je k dostátní u nás (Caykur Turist) je tento kousek hutnější a chuťově pestřejší, na popíjení samotného listu v jednonálevu se hodí stejně, jako na klasickou slazenou a praženou podobu.
Cena: 1,990 DT/250g
Prodejce: Tunisko - obchod v Hammamet