Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Thai Green "oolong" tea - Thajský úsměv


7.7.2010

Green "oolong" tea - Thajský úsměv
Další z řady thajských čajů. Tento čaj má s oolongy shodnou sběrovou formuli (proto se v názvu používá matoucí označení "oolong").


původ: Thajsko, provincie Chiang Rai, okres Mae Lao
rok: 2010 (MFG 06/10)
typ čaje: thajský zelený čaj
kultivar: indočínský klon No.12. čaj s označením ORGANIC THAILAND TEA - OTOP PRODUCT CHAMPION

Suchý list úhledný, nelámaný a velice objemný. Voní lehce ovocně a převážně po seně.Dávkování: 4g/100ml gaiwan (taktak se vejde kvůli velkému objemu)
Doporučuji předehřáté nádobí a oplachovací nálev (v prvním nálevu pak dává ihned dobrou chuť, v opačném případě bez oplachu louhovat déle).


1. nálev: 15s/80°C - po zalití se list vybarvil do syté světle zelené barvy. Barva nálevu světlounce žlutá. Vůně mi opravdu velice připomínala japonské čaje svou travnatostí. Lehce ovocná sladká chuť, s travnatým základem. Dozvuk velice lehký, sladký, příjemně travnato-ovocný (cca 1-2minuty)
2. nálev: 25s/80°C - celistvé dlouhé a užší lístky se rozvinuly a vytvořily tak krásný pohled. Travnatost nepatrně ustoupila, chuť víte jemnější, chuť lehce ovocná - spíše jako nezralé ovoce (pro náročné, jako nezralé meruňky, spíše broskve), dozvuk krátký (2-3minuty), příjemně travnatý.
3. nálev: 40s/80°C - oproti předchozímu nálevu vše mírně ustoupilo, avšak je to kupodivu jen k dobru, nálev příjemné relaxační lehké chuti s lehkou ovocnou složkou se stále převládajícím travnatým základem. Dozvuk ustoupil též (cca 1minuta), je ovšem velmi příjemný připomínající nejrůznější květiny a vzdáleně ovocné složky.
4. nálev: 60s/100°C - nálev velmi světle žlutý, vůně slabší, stejně tak i chuť, příjemná lehká chuť s nepatrnými chuťovými složkami ovoce a květin. Aftertaste slabý.


Závěr: Podle vůně suchého listu mne příliš nezaujal, chutí pak mnohem více pro svoji vyrovnanost a jemnost. Pro mne je to příjemnější varianta základních japonských čajů. Zaujala mne chuť bez jakékoliv hořkosti, trpkosti, kterou právě u japonských čajů často najdeme. Povzbuzující čaj, který není nejvhodnější pít na spaní.

Prodejce: http://www.jiaogulan.cz

Cena: 86,-/50g