Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 Thai Yabukita, oolong from green japan cultivar Yabukita

 • Vložil Tomáš Klouda 6.10.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní těžší květovou vůní po Azalce a lehce po Verbeně, svěží zelinkavý charakter s lehkou travnatostí v pozadí, květinovost ale dominuje. Klasický oolongovitý tvar listu - smotané kuličky z vícelistých celků. Barva je zelená, tmavě i světle, nahnědlá větvička vyčuhující z granulky. Velikost smotaných listů - granulek - je velká, to svědčí o smotaných 2-4 listech.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4,5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, 90°C horká voda, 3 minuty louhování.
  Nahřátý list: kompozice kontrastu travnatosti a květin, vylézá z celku vegetální složka značně podobná čaji sencha. Nepatrné květové nuance po Verbeně, po delším napaření se tyto tóny prohlubují.
  Vůně: travnato-květová, lehounké svěží travinky v podtetu, základ s vůní měsíčku a Verbeny.
  Barva: světlá, žluto-zelená ("japoncovitá"), zcela minimální množství prachu.
  Chuť: lahodná, stabilní, hořko-sladká. V chuti je báječný kontrast zelinkavého základu s travnatým projevem a květinovou kompozicí nevšedního charakteru. Směs mnoha nuancí a vybalancovaný celek, hořkost "zeleňáku" a květinový výbuch oolongu. Zde, stejně, jako v suchém listu je cítit Azalka. Sladko-nahořklá kombinace uhrančivá, jemná, osvěžující.
  Dochuť: Po polknutí je celek během pár sekund podstatně sladší, květinová složka jde až do nektru, kombinace mi připomínají sladký vánoční cukrkandl v podobě "hůlky". Lahodný průběh a nenucené, travnaté nuance v pozadí. Hořkost je méně výrazná, absolutně chutný a vyvážený požitek. Mírně ochlazující účinek a nepatrně povzbudivý efekt. Doba doznívání je přes deset minut, tvoří v ústech příjemné a povzbudivé, "motivující" prostředí.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tvoří 2- 3 listé celky na větvičce, vitální, zeleno-žlutavý list svěží barvy, tužší struktura, "pomačkané" listy pevně držící na větvičce.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 2500,-/kg

  Prodejce: Sičaj.cz