Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2018 Thai Black n.17, Mae Salong, Black tea from oolong cultivar

 • Vložil Tomáš Klouda 29.9.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní pronikavou těžkou kořeněnou vůní, nuance hřebíčku a přezrálého ovoce. Černá s hnědavými úseky. List kroucený, drobnější, převažují jednolisty a jejich části.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, vroucí voda, 3 minuty louhování.
  Nahřátý list: pronikavá vůně PRAVÉ skořice a hřebíčku, intenzivní kořeněná vůně s PRAVOU vanilkou a dřevitým podtextem. Při delším propaření v nahřátém nádobí je cítit přezrálé exotické ovoce.
  Vůně: hutná sytá vůně, mírnější koření, než v nahřátém listu, stabilní, vůně perníku s dřevitým podtextem a ovocným odlehčujícím odérem. Hořko-sladké projevy s příjemnou kořeněnou složkou.
  Barva: tmavší hnědavá, jen drobné zlomky na dně misky v malém počtu.
  Chuť: hořko-sladká základna s kořeněným výrazným projevem. Komplexní celek, hutné a přitom svěží tělo. Fascinující svěží a přitom tak plná chuť, tóny perníku, hřebíčku, ušlechtilý dřevitý podtext značně zakrytý kořením a ovocem, ovocné nuance papáji a exotického ovoce. Hladká a přitom pronikavá chuť, úchvatný požitek. Při opakovaném převalování doušku v ústech mi nálev chutná jako živější kvalitní svařák, kořeněné prvky jsou unikátní. Snad nebudu moc osobní, ale tohle je mazel!
  Dochuť: po polknutí sedne na jazyk lehce výraznější hořkost, ale bez svíravosti. Tuto hutnou těžkou složku čerňáku jsem zatím zažil jen u keňských čajů, intenzitou, hravostí, pestrostí je však tento předčil. Bez nadsázky můj nejoblíbenější černý čaj za pár let. Zpočátku po polknutí zůstávají perníkové tóny s dřevitým podxtem. Postupné odlehčování, sládnutí. Nejrůznější podoby dochutě, x koření, x ovoce, bohaté proměny v dlouhém dozvuku. Mocně hřejivý účinek a odzbrojující dochuť trající k půl hodině!
  //velká výdrž na vícenálev, oslnivý, podmanivý na jednonálev!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je tužší, hnědo-červené barvy, převažují jednolisty a zlomky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 2500,-/1kg

  Prodejce: Sičaj