Čajové směsky

Čajové směsky směs čajových lístků s jinými ingrediencemi. Jako příklad může být čaj Touareg (směs Nana máty a zeleného čaje Gunpowder).

Lemongrass Tea from Thailand


2.7.2010


Zásilka s thajskými čaji dorazila a já se mohu pustit do ochutnávání. Jeden z prvních čajů, které bych rád představil je směs černého čaje s citronovou trávou.

původ: Thajsko, provincie Chiang Rai, okres Mae Lao
rok sběru a mísení: 6/2010
kultivar: assámský čajovník (+ Cymbopogon citratus).


Směs citronové trávy (Cymbopogon citratus, voňatka citronová, lemongrass) s černým thajským čajem. Čaj voní lehce praženě s výraznou příjemnou téměř dřevitou vůní citrusů.

Pro přípravu jsem použil cca 5g čaje / 150ml gaiwan


Příprava v gaiwanu:
Předehřev jsem u tohoto čaje nepovažoval za důležítý, stejně tak, jako oplachovací nálev.
1. nálev 20-25s, 90°C - Překrásná citronová vůně prostoupí po zalití místnost. Barva nálevu je tmavě hnědá. Nejvíce v nálevu vystupuje velice svěží chuť citrusů a v pozadí lehce pražená příchuť černého čaje a nepatrné dřevité tóny. Dochuť kratší (řádově v minutách) citronová.
2. nálev 25s, 90°C - nepatrně tmavší barva nálevu, stále stejně omamná vůně citrusů. Dochuť o něco delší, chuť silnější, ale prakticky stejná jako u prvního nálevu.
3. nálev 45s, 90°C - beze změn, stále stejné chuťě jako v druhém nálevu, barva totožná, dozvuk jemně petřejší o chuťové složky černého čaje.
4. nálev 75s, 90°C - prakticky totožný jako první nálev, mírný pokles chutě a dozvuku (v příštím nálevu tedy zalijeme vroucí vodou), stále intenzivní citronová vůně i chuť.
5. nálev minuta, 100°C - zvýšením teploty vody je tento nálev opět živější, citronové tóny jsou slabší, což dává v kombinaci s černým čajem opět jiný celek. Aftertaste ale přesto o něco klesl.
možno připravit i 6. nálev - 3-5 minut louhování, zalito 100°C horkou vodou: z čaje se dostane vše co v něm ještě zbylo. Slabší ale příjemný nálev, již však bez valné dochuti.

Příprava v hrnku
Do sítka vložíme 4g čaje a zalijeme 100°C horkou vodou. První nálev necháme louhovat cca 2 minuty. Druhý nálev cca 3 minuty a poslední 5 minut. Chuť není tak rozmanitá, jednotlivé chuťové složky a vyvážení chutí se mezi sebou ruší.

Závěr: Velice příjemná čajová směs, která uvede člověka do stavu uvolnění. Mnoho čajových směsí bývá nevyvážená, přeplácaná, tato však je dokonale sladěná a nabízí tak nejen relaxační, ale i chuťový zážitek. Tento čaj svou chutí prakticky nikoho nezklame. Mě osobně chutnal velice a to nejsem příznivce čajových směsí. Rodina si ho také pochvalovala. Čaj mne překvapil počtem nálevů v gaiwanu, původně jsem odhadoval cca 3-4.

Cena: 109,-/ 50g + hezká krabička
Dodavatel: www.jiaogulan.cz/

Další recenze budou následovat - thajský černý čaj + oolongy