Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

Thajský černý čaj


2.7.2010

Pokračování v degustacích thajských čajů. Pro mne to byly do dnešních dnů nepříliš známé čaje, po ochutnávání jsem ale toho názoru, že stojí za to, aby se dostaly do vědomí čajomilců, jako výtečné čaje srovnatelné s čaji jiných čajových velmocí. Brzy bude následovat degustace thajských oolongů.

původ: Thajsko, provincie Chiang Rai, okres Mae Lao
rok: 2010 (MFG 06/10)
typ čaje: thajský černý (červený) čaj
kultivar: assámský čajovník.

Thajský černý čaj nesoucí označení ORGANIC THAILAND TEA. List je takřka nelámaný (pro černý čaj nepříliš typické) a voní nepatrně praženě a téměř medově.
Dávkování: 4-5g/100ml gaiwan (příprava v hrnku zdaleka nedává tolik co gaiwan)
Před samotnou přípravou je vhodné předehřát si nádobí, čaj se pak rozvoní v medovitých tónech.

1.nálev 90°C, 15s - velice jemná pražená medová vůně s mírně trpkým až nakyslým charakterem (což však nepůsobí záporně, právě naopak dodává čaji zajímavost, nutno zažít). Barva nálevu tmavě červeno hnědá, nádherně se blýštící v slunečních paprscích. Chuť je složená z čokoládových a medovitých tónů s nepatrnými tóny vzáckých dřevin. Nálev je bez negativních prvků, není svíravý, chuť jako celek vyvážená. Dozvuk středně dlouhý (řádově v minutách) s příjemnou čokoládovitou chutí na patře.
2.nálev 90°C, 20s - "nakyslost" mírně ustoupila, barva nálevu podstatně tmavší, chuť plnější medová, čokoládovitá příchuť lehce ustoupila, objevila se lehce ovocná chuť přezrálého ovoce. Aftertaste středně dlouhý, nepatrně silnější než v předchozím nálevu.
3.nálev 90°C, 35s - o něco tmavší nálev, opět plnější, ale i sladší chuť, lehce medová s ovocnými tóny, čokoládovito-ovocná dochuť, poměrně dlouhá (cca 10min).
4.nálev 90°C, 45s - chuť prakticky stejná jako v předchozím nálevu, jen s lehkým poklesem výraznosti a délky dozvuku. Barva nálevu přechází postupně spíše do červené.
5.nálev 100°C, 60s - zvýšená teplota vody opět oživila dochuť (medovito-ovocnou), v chuti nyní převažuje spíše ovocná složka, avšak délka dochuti je stále kratší.
6.nálev 100°C, 120-180s - příjemný nálev, avšak barva světlejší a chuť celkově slabší. Dochuť krátká, ovocno-medová. Poslední nálev, další by nebyl zajímavý.

Na stránkách prodejce jsem našel, že se dá tento čaj připravit na studeno - u tohoto čaje si to dokážu představit a v těchto parných dnech to brzy vyzkouším.

Závěrem: I když není vhodné porovnávat černé čaje z různých zemí, tento čaj má mnohem živější a rozmanitější chuť, oproti základním třídám Qi menu, ceylonu, gruzii a dalším, taktéž ve srovnání cena/chuť by zvítězil. Tento čaj mě překvapil počtem nálevů, který je na černý čaj opravdu vysoký, dále pak svou cenou a zajímavou chutí - jeho zdánlivá nakyslost ve vůni se jen lehce projevuje v chuti a dává tak tomuto čaji velmi osobitý a specifický charakter. Čaj je velmi povzbuzující.
Cena: 37Kč/50g (!)
Dodavatel: http://www.jiaogulan.cz/