10 nejproslulejších čajů Číny

10 nejproslulejších čajů Číny - čaje, které svou chutí zaujali široukou veřejnost, vzácné postavy, či dokonce samotné císaře. K většině z těchto známých čajů se vážou legendy. Hezky zpracované info ke každému z čajů najdete zde:
 • Čínské čaje
 • Tie Guan Yin


  26.8.2010


  Bohužel neznám rok sklizně, počítám však, že se jedná o sběr v roce 2009. Vakuové provedení balení uchovalo perfektní jak vůni, tak chuť.

  Gaiwan 100ml/4g, předehřev nádobí - lístky se překrásně rozvoní.


  1.nálev 85°C/10s: Již v tomto nálevu jsou cítit plné, příjemné květinové tóny. Zeleno-žlutý barva nálevu. Chuť pestrá, květinová, složená z mnoha květinových tónů, lehce kořeněný charakter. Středně dlouhý květinový dozvuk (cca 3-4 min).

  2.nálev 85°C/20s: Silnější nálev výraznější květinové chuti s mírnější kořeněnou složkou. Dozvuk velmi dlouhý (přes 10 minut), květinová chuť na patře.

  3.nálev 85°C/30s: Kořeněná složka téměř ustoupila, převládají pouze květinové chutě, dochuť nepatrně slabší, stále však velmi dlouhá.

  4.nálev 85°C/40s: Chuť se stále drží, kupodivu stále vyvážený silný nálev, mírně se zeslabila výraznost květinových tónů, stále je to však výborný nálev, bez výrazného poklesu chutí. Dochuť příjemná květinová, mírně kratší a méně výrazná, ale stále dlouhá a uvolňující.

  5.nálev 85°C/60s: Opět jen mírný pokles výraznosti tónů, méně výrazný dozvuk (středně dlouhý - cca4min), neuvěřitelně mírné rozdíly mezi jednotlivými nálevy

  6.nálev 85°C/120s: Nyní je cítit znatelný pokles chutí, stále dobrý nálev, pouze květinový nádech s krátkým sladkým dozvukem

  7.nálev 100°C/180s: poslední nálev, chuť jen lehce květinová, lehký světlý nálev, aftertaste krátký, málo výrazný.

  Závěr: Tato železná bohyně patří do vyšší střední třídy, velmi zajímavá lehce kořeněná chuť s květinovým základem, nádherná uvolňující dochuť. Vylouhované lístky mají nádherný celistvý tvar, velké široké listy tvoří spolu s chutí skvělý zážitek.. Osobně mi tato "jednodávka" chutnala více, než letošní sběr (2010) od nejmenovaného prodejce.

  Cena: 10,-/8g

  Prodejce: http://www.jiaogulan.cz/shop/

  Dodavatel: Spolek milců čaje