Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Taragui Pera Mediterranea

 • Vložil Tomáš Klouda 4.3.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Hruška - bez komentáře prodejce.
  nadobi
  nadobi
  List obsahuje sekané části různých velikostí, v celku jsou i větší listy o velikosti 4x4mm. Podíl prachu je mizivý. Stonky různé velikosti, ale jsou přítomny i přes cm veliké a širší stonky. Hezký vzhled.
  Barva listu světlejší zelená, žlutavé větvičky.
  Vůně listu je typická bylinná po cesmíně, jen náznak hruškových tónů - evokuje tvrdou zelenou hrušku.
  nadobi
  Barva nálevu tmavě žlutá, minimálně kalný nálev - absence prachu v listu.
  Vůně nálevu primárně bylinná, nahořklá s jemnou sladkou složkou po hrušce.
  nadobi
  Chuť jen jemňounce kouřová, primárně bylinná. Hořkost cesmíny dominuje, v pozadí jemná nasládlá hrušková složku. Co do intenzity, tak se tato hruška nedá srovnat s citrusovými ani bylinnými kousky od této značky, výraznost je prostě podstatně nižší u této hruškové varianty. Co oceňuji je jemnost - opravdu vyvážené tělo, přijatelná mírná hořkost a nasládlé tóny. To z toho kusu dělá ideální volbu pro začátky.
  Dochuť je ze začátku hořká, ještě lehounce kouřová, postupně se uvolňuje a cca po minutě je základ vyrovnaný, hořko-sladký, příjemné nuance hrušky - zelená hruška, podstatně příjemnější hlubší prvky. Dochuť trvá kolem 12-15 minut, je výrazná, lahodná, dlouhotrvající. Oceňuji mírnou hořkost a přitom intenzivní bylinnou složku. Hruškové tóny se nejvíce projevují cca 5 min od polknutí, jsou tehdy nejsladší a nejvýraznější a lehce přesahují šířku chutě cesmíny, lehce se podobají i naší "máslovce".
  nadobi
  Vylouhovaný list má mnoho stonků, zde je to vidět ještě výrazněji, list je světlejší, typický pro Argentinu. Celek se příjemněji odstraňuje z kalabasy, jelikož mezi listem není prach.
  nadobi
  Závěr: Za ochuceným matéčkem bych se porozhlédl jinde, hruška se projevuje primárně v dochuti a charakter je zakrytý bylinnou složkou. Pro svou mírnost a vyváženost jej rozhodně doporučím, ne pro hruškové tóny, ale pro univerzálnost přípravy a jemnějšímu charakteru a hruška je příjemným přídavkem.
  Cena: 142,-/500g

  Prodejce: Yerba market