Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Taragüi Naranja de Oriente

 • Vložil Tomáš Klouda 18.11.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Mnoho znalců si díky osvěžujícím vlastnostem terere, čili yerba mate za studena, vybírá právě Taragui Naranja. Jednoznačná citrusová chuť pomeranče převažuje chuťové opojení. Po otevření balení vůně směsi (před zalitím) přináší klasické spojení sušených bylin na jižním slunci. Po zalití, celek nabírá pomerančový charakter. Chuť a aroma se udržují i po mnoha zalitích.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  List je jako většina kousků Taragui zcela typický, vyvážený poměr list/prach/stonky - prachu obecně píše méně. Barva listu zelená vybledlá tmavší, stonky žlutavé. Vůně listu bylinná, za sucha není příliš znát ochucená varianta, tím méně pomeranče - pouze nádech citrusů.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3 / 5

  Dochuť: 3,5 / 5

  Cena: 2 / 5

  Originalita: 3 / 5

  Praktičnost: 4 / 5

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Příprava za tepla v kalabase. Barva nálevu žlutavo-zelená, tmavší, po delším louhování až do hněda, prachu je méně, tedy se to promítne i do čistoty nálevu, málo kalu. Vůně nálevu již při zalévání silně pomerančová, nálev je pak bylinno-citrusový s výrazným aromatem sladšího pomeranče.
  Chuť je hladká, příjemně hořko-nakyslá v základu s jemnou nasládlou vedlejší složkou stabilizující celek. Zpočátku pomerančová exploze, pouze jemné problesky bylin, ale později se obzvláště nahořklá složka vzadu na jazyku projevuje více po bylinných složkách - typická yerba maté, jak jí známe s luxusním přídavkem pomeranče.
  Dochuť je dlouhá, doslova záplava pomerančovými prvky, lehounká nakyslost, příjemné tóny zralého sladšího pomeranče/červeného pomeranče. Střídání výraznosti citrusů/bylin, po cca 5 minutách vítězí bylinná podstata yerby a pomeranč tvoří příjemnu příponu za výraznou yerbou. Za tepla je osvěžující, za studena pak po přidání kostek ledu mírně otupělá šířka všech chutí (tzn sražení, omezení celku), ale nedostižný svěží výsledek!
  Příprava za studena (terere) je vynikající, hladká. Cena je vyšší, ale na úrovni např s ochucenými kusy CBSé. Originalita - Taragui má stabilní a chutné ovoněné kusy, které nejsou napříč značkami co do druhu příchutě unikátem, ale jejich vypilování je nutno této značce přiznat, nesmírně chutný je i tento pomerančový kousek. Praktičnost - naprosto univerzální maté, nezkzíte ho zalitím studené vody, ani vroucí, některé značky při vroucí vodě odkryjí výraznou hořkost, ale tento je jemný a chutný, vhodné i pro začátky s matéčkem, pouze čištění je jako u většiny matéček obtížnější díky drobné struktuře výsledného produktu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 142,-/500g

  Prodejce: Yerba market