Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

Tansania GFOP Luponde


Vložil Tomáš Klouda 2.4.2012, autor Tomáš Klouda


list
Info od prodejce:
Čajová zahrada Luponde leží v Livingstone Mountains v jižní Tanzánii ve výšce 2130 m. Drobnější tenké lístky černohnědé barvy dávají vznik mahagonovému nálevu decentně květinové a kořeněné vůně. Chuť čaje je vyvážená, lehce medová s tóny oříšků a jasmínu. Příprava: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 3-5 minuty louhovat. Poté přeceďte. Možno připravit 1 nálev.
list
list
Jednonálevová příprava:
Konvička z rýžového porcelánu 250ml, 5g listu, 5 minut louhování, zaléváno vroucí vodou, předehřev nádobí.

Vůně nahřátého listu – hutná těžší vůně, primárně ušlechtile dřevitá, meruňková přezrálá – až marmeládová vůně, v pozadí lehce kořeněná složka.

Vůně nálevu decentně kořeněná, citrusový základ se sladkým tělem, mandarinka a ušlechtilé dřeviny.

Barva nálevu červeno-hnědá, jiskrný průhledný nálev.

Chuť řízná, typický charakter afrických černých čajů, svíravý podtón v kombinaci s medovou a ovocnou chutí dává delikátní celek. Komplexní hutný nálev, sladké tělo s nepatrně nahořklým podtónem na jazyku. Ovocné broskvovo-citrusové tóny v kombinaci s dřevitou intenzivní složitou chutí a decentní kořeněnou složkou v pozadí tvoří extrémně chutný a vydatný celek. Agresivnější základ, ale nic nepitelného, jemně svíravý, typický africký čaj.

Dochuť je po přezrálém ovoci – konkrétně meruňky, téměř marmeládová chuť – ta je poměrně zakrytá kořeněnou složkou, dřevité ušlechtilé prvky v pozadí. Velice dlouhá hutná dochuť, ne již tak agresivní, jako chuť.
list
list
Mokrý list hezkého vzhledu, červeno-hnědá barva, místy do zelena. Lámaný list střední velikosti – tříděná velikost listu – pravidelné kousky.
list
list
Závěr: Silný černý čaj s typickými prvky afrických čajů. Poměrně snadno přelouhovatelný, doporučuji zbytečně nepřehánět dobu louhování – dočkali by jste se velmi svíravého nálevu. Zahřívací efekt, ideální v tyto chmurné dny.

Cena: 41,-/60g (internetová cena 54,-)

Prodejce: Oxalis