Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Formosa Sun Moon Lake Black tea

 • Vložil Tomáš Klouda 23.8.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Čaj z lokality Sun Moon Lake:
  Jezero se nachází v Yuchi v Nantou. Oblast kolem jezera je domovem jednoho z domorodých taiwanských kmenů, Thao. Jezero Slunce a Měsíce, jak bychom mohli jeho název přeložit do češtiny, obklopuje malý ostrov jménem Lalu. Východní strana jezera se podobá slunci, zatímco západní strana má podobu měsíce. Název je tedy jasný.
  Jezero se nachází 748 metrů nad mořem. Je 27 metrů hluboké a jeho rozloha činí kolem 7, 93 kilometrů čtverečních. V jeho okolí se nachází mnoho stezek pro pěší turisty.
  nadobi
  nadobi
  Jedná se o sáčkový čaj. Suchý list je drobný, vypadá jako malé granulky, ale přes sáček to lze těžko vidět. Aromtický list plný ovocných sladkých projevů, přezrálé tóny manga. List tmavý do hněda.
  nadobi
  nadobi
  Příprava v hrnku:
  Degustační souprava 200ml, 2g listu, 4-5min louhování, 100°C horká voda.
  Vůně nálevu: silná, omamná, hořko-sladký základ, ovocno-dřevité primární projev, silné tóny manga - již ne tak čistá vůně, jako za suchého stavu - dřeviny připomínají ušlechtilý temný mahagon.
  Barva nálevu: temná hnědavo-rudá, neprůhledná.
  Chuť: čekal jsem hrubší základ, naopak je kulatý, sladký, ovocný, jen náznakem nahořklý, po dřevinách zcela dominuje tropické ovoce, výrazné mango. Černý čaj, plný na to, že jde o pytlíkovou podobu, příjemné nevšední kompozice. Dřeviny ušlehtilé, žádné ordinérní laciné tóny, nijak hrubé, pouze lehce nahořklé v závěru chutě.
  Dochuť: po polknutí sladší, výrazná převaha manga, plnější podoba, příjemné těžší ušlechtilé dřevinky po mahagonu tvoří náznak kořeněné složky. Kulatý, výrazně sladký nálev dlouhéh doznívání. Hřejivý účinek, mírně povzbudivý efekt.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je drobounký, milimetrové zlomky, téměř dust. Tmavé plně oxidované tužší hnědavé listy.
  Cena: dar

  Prodejce: dar