Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

 • Srovnání zchladlých čajů a nečajů

 • Vložil Tomáš Klouda 17.12.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Test chutnosti čajů a nečajů po vychladnutí - příprava na léto v podobě studeného čaje (zaléváno horkou - zchladnutí - vychlazení). Jedná se o subjektivní posuzování chutě, účinku, ochlazení, celkového dojmu.
  nadobi
  nadobi
  Vietnam Green (Hmong) * 1
  Japan Sencha ** ** ** 6
  Yerba maté ** ** 4
  Rooibos ** * 3
  Raw Pu-erh ** 2
  Máta ** ** ** * 7
  Idal Ceylon Green ** ** * 5

  nadobi
  Vietnam Green (Hmong) - světlý žlutavý výluh, vůně je jemná, květinkovo-travnatá, nahořklý základ a svíravé pozadí. Osvěžující, ochlazující účinek, ale hrubá chuť z dlouhého louhování. Zajímavé je, že na maceraci a přípravu na ledu se tento kus skvěle hodí a nyní je výsledek nestabilní. Nutno ale uznat enormní povzbuzení a energii po vypití.

  nadobi
  Japan Sencha (Shoike-no-o) - světlounká žlutavá barva nálevu se zeleným odstínem. Vůně je příjemná, travnatá, lehce umami. Chuť báječná! Vyvážená, jemná, travnato-bylinná s náznakem umami, náznak květinek, náznak marcipánu v pozadí. Osvěžující, jemně nahořklé, skvělá kompozice, povzbuzující nálev. Není co vytknout. Tento čaj mám nyní vyzkoušen ve všech směrech a ve všech vyniká, na ledu, na studeno, zchladlý nálev i za tepla. Vždy je chutný.

  nadobi
  Yerba maté (Selecta doble sabor) - tmavě žlutá až hnědavá barva nálevu. Kouřová vůně a nahořklou bylinnou složkou. Skvělá těžší chuť, bylo použito maté s bylinkami, tedy je tělo komplexní, pestré, výraznější nahořklost, lehce protahující složka (máta/boldo), primární samozřejmě chuť matéčka. Vynikající osvěžující chuť, ochlazující účinek a dlouhotrvající svěží stopa v ústech po bylinkách.

  nadobi
  Rooibos (zelený) - oranžová barva nálevu až do zlatava. Chuťově velmi uspokojující výsledek, medovo-meruňková složka, sladké tělo, vyvážený hebký celek. Není přímo top na dlouhodobější osvěžení, ale příjemný na studeno je.

  nadobi
  Raw Pu-erh (2009 Wu liang) - tmavě žlutavý nálev. Vůně ovocno-tabáková. Chuť hrubší, ne tak svíravá, jako první zeleňák, tabákový základ s ovocností v pozadí. Pro příznivce těžších plných chutí je to vhodné, nicméně základ není zcela vyvážený. Dlouhá dochuť je plus, výrazné chuťové prvky také, ale osvěžení jen mírné, ochlazení minimální.

  nadobi
  Máta (sušená domácí) - zlatavá barva výluhu. Vůně omamná, kořeněná, protahující. Chuť perfektní, kulatá, od polknutí krásně protahuje jícen, patro, jazyk, mírně pálivé složky, enormně osvěžující, výrazně ochlazující účinek. Bylinka na ice tea vyhrává, nicméně Sencha zase více povzbudí, byl to těsný boj, ale máta je skutečně top.

  nadobi
  Idal Ceylon Green - zlatavá, tmavě žlutá až nahnědlá barva nálevu. Vůně sladká, ovocná. Jediný důvod, proč má tento čaj třetí místo je povzbuzení a okamžitý chladivý účinek. Chuťově je delikátní a zasloužil by snad první místo, ale hodnotím i celkový dojem a účinek pro tento druh přípravy. Sladké kulaťoučké tělo, ovocné láskyplné složky po přezrálém ovoci s kapičkou bylinek. skvělý čaj, který si v této kategorii hrdě nese třetí místo.