Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

Srovnání tureckých čajů Rize


19.9.2011

nadobi
Dnes zveřejňuji srovnání dvou tříd tureckého Rize. Jedno je zakoupené v ČR, druhé přímo v Turecku.
list
list
Rize tourist
List: zlomkový, velice drobný, červeno-hnědé barvy
Pražení: dřezva - decentní pražení - po prvních obláčcích kouře odstavíme - vůně je spíše zapadlá, hrubá, poměrně štiplavá po růžích a květinách.
Příprava: 3g listu, 3 min louhování, 100°C
Barva nálevu: oranžová - spíše světlá
Chuť: Klasické Rize, běžně k dostání v ČR, chuť je tedy většině známá, je to silný dosti hrubý čaj s prvopočáteční lehkou svíravou kořeněnou složkou, květinová chuť je poměrně zapadlá, čerstvost také není jistě zachována. Slabý zvláštní květinový základ s tóny růží. Dozvuk středně dlouhý, i zde lehce svíravý. Tento čaj je prakticky nutné osladit, či jinak dochutit.
Vylouhovaný list: zlomkový drcený list, velice drobný, tmavé hnědo-černé barvy.
Prodejce: k dostání v ČR
nadobi
nadobi
nadobi
Rize autentické
List: černo-hnědý, oproti "Tourist" poměrně kvalitní podstatně větší list
Pražení: dřezva - decentní pražení - po prvních obláčcích kouře odstavíme - vůně velice intenzivní, prostoupí celou místnost, příjemný odér květin, orchidejí a růží.
Příprava: 3g listu, 3 min louhování, 100°C
Barva nálevu: hnědo-červená (spíše červená) - velice tmavá barva.
Chuť: Vyvážený nálev kulaté chuti, krásné přechody květinových prvků, lze cítit orchideje a růže. Oproti tourist zde není cítit sebemenší svíravost, či negativní zvláštní složky. Dozvuk dlouhý, příjemný plynulé slábnutí. Není nutnost dochucovat.
Vylouhovaný list: velice tmavá hnědo-červená barva listu, listy potrhané, místy je vidět celý list, přesto je na pohled podstatně hezčí, než výše popsané Rize
Prodejce: tržnice v Turecku 2011
list
list
Závěr: Cenově vyšly tyto čaje na stejno. Chuť, vůně i vzhled jsou však nesrovnatelné. V kvalitním tureckém čaji vidím na trhu velkou mezeru. Hlavní nedostatek vidím ve stáří Rize - na obalech jsem zatím neviděl žádné novější datum, všude zatím sběr (balení) od 2007 po 2009 - dovozu se tedy nejspíš nikdo moc nevěnuje?
list
list