Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

 • Srovnání pytlíkových čajů z lázní

 • Vložil Tomáš Klouda 13.8.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info:
  Jedná se o dva vzorky, které dostali prarodiče mé ženy v lázních. Podobný pytlíkový čaj jsem ještě neviděl, proto mě zajímala kvalita - od pohledu mě to velmi zaujalo.

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Darjeeling
  horský černý čaj

  List drobounký, rozhodně se nevyrovná ani pouhým vzhledem špičkám z Darjeelingu, ale na sáčkový čaj není vzhled vůbec špatný, světlý průhledný šáček napovídá, že list není zcela drcen a list tak má ještě podobu listového čaje. Tmavší šedo-hnědý list, vůně ušlechtilých dřevin s náznakem ořechů. S jistotou se nejedná o jarní první sběr, podle chuti udivíme více.

  Příprava v hrnku 250ml, zaléváno vroucí vodou.
  Barva nálevu: Tmavě hnědá, bez kalu, jiskrný nálev.
  Vůně nálevu: ořechová s dřevitými prvky, plná výrazná vůně, překvapivá podoba.
  Chuť: Chuť je plná, velmi uspokojivá, takovýto darjeeling jsem v pytlíkové podobě nikdy neměl. Ořechovo-dřevité složky, krásné výrazné lískové ořechy, mírně pražená složka, příjemné dřeviny v pozadí. Hutný základ, pouze lehká svíravost, jednotvárný, ale plný nálev.
  Dochuť: Středně dlouhé doznívání ořechové prvky se poměrně rychle ztrácejí a zůstává jen dřevotost s minimální medovou stopkou. Dochuť je oproti chuti slabší, dost rychlý spád, ale i tak je výrazností nadprůměrná oproti ostatním pytlíkovým čajům s označením Darjeeling.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Tchai
  černý čaj s orientálním kořením

  List objemnější, než Darjeeling, hezký vzhled, mnoho přidaného koření, velice hezký vzhled. Co okamžitě zaujme je vůně - krásně výrazná kořeněná vůně dává tušit sílu nadcházejícího nálevu. První dojem skvělý.

  Příprava v hrnku 250ml, zaléváno vroucí vodou.
  Barva nálevu: Okamžité obarvení vody do tmavé hnědavé barvy. Hnědá barva nálevu, mírně kalný nálev.
  Vůně nálevu: Nádherná plná vůně, aromatické kořeněné tělo, primárně působí kardamon s hřebíčkem, výrazný zázvor v pozadí, medovo-citrusový podtext, nesmírně komplexní vůně, na nálev se sbíhají sliny.
  Chuť: Chuť je poměrně prázdná, jak vše působilo jako exkluzivní, tak je výsledek poměrně zklamáním. Jen slabá štiplavost zázvoru, výrazná chuť skořice a kardamon působí minimálně. Zajímavá je jen medová chuť v pozadí za kořením, lehké citrusové tóny. Nedokáži odhadnout, kde je chyba, ale řekl bych, že je třeba dodat čaje a trochu ostřejšího koření, aby to sneslo i zalití mlékem.
  Dochuť: Dochuť je dlouhá, koření působí přes deset minut, i zde cítím výrazné hřebíčkové tóny, lehce zázvor a skořici, příjemné citrusové složky v pozadí, start s náznakem medu. Později je cítit jen hřebíček a zázvor. Na zalití mlékem je základ příliš slabý, nemá cenu tuto variantu zkoušet, pro popíjení takto samotné (což bylo asi i myšleno) je základ stavěn asi dobře, většině bude jako netypický zahřívající čaj chutnat, ale s originálem to moc srovnatelné není.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Závěr: I přes nedostatky, které v čajích jsou, musím konstatovat, že to jsou pytlíkové čaje, které u nás v nepřeberné mase značek dominují, chuťově i vzhledem.