Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

Srovnání TOTOŽNÝCH Puerů s různou deklarací


20.12.2010

Na zdi Facebooku jsem našel příspěvek Teanetu:
Čaj pro dnešní den:
http://www.teanet-cn.cz/caje/caje_intro.aspx?id=1956
popisek k tomuto koláči: zcela autentický 'gushu' (= zpracovaný z minimálně 120 let starých, divoce rostoucích, nekultivovaných čajovníků) koláček (ping cha), lahodné, plné, ušlechtile květově sladké, velmi povzbuzující, dosti silné a výrazné chuti s typickým aroma čajů z oblasti Ling Cang.
Název čaje, pod kterým prodává Teanet: Zai Zi Po Ling Cang 2009 Gushu Sheng Ping Cha 145g
Cena koláče: 350,-/145g

// vlevo foto teanetu, vpravo YS

Pro srovnání zde je totožný čaj z Yunnan Sourcingu:
http://www.yunnansourcing.com/store/product.php?id_product=1419
Správný název čaje: 2009 Yun Zhou "Lincang Mini Cake" Raw Pu-erh tea cake * 145 grams
Obyčejný čaj pro každodenní popíjení.
Cena koláče: 4,9 dolarů/145g

// vlevo foto teanetu, vpravo YS

Na moji poznámku na facebooku teanet zareagoval:
Tomáš:
To asi nebude správná deklarace, ani název. Přebal vypadá na Yun Zhou, dle popisku, listu i přebalu tento čaj vlastním a Gushu by to nemělo být. Ani cena neodpovídá Gushu.

Teanet:
Dobrý den, čaj je deklarován správně, pokud máte podobný čaj zakoupený z jiného zdroje, nemůžeme ručit že jde o stejný čaj. Máte-li však čas, chuť a možnost uvítáme Vás v našem čajovém klubu, kde můžeme Váš a náš čaj ochutnat, porovnat a prodiskutovat vše okolo.

Tomáš:
Dobrý den, bohužel nejsem z Prahy a jak to bývá před svátky, je času pomálu. Nei fei, list i text na zadní straně přebalu se shodují, stejně tak i gramáž i datum. Klidně mě kontaktujte na e-mail a zašlu Vám fotografické srovnání.

Teanet:
Teanet Dobrý den, z fotografického srovnání bohužel nezjistíme zda-li jsou oba čaje zcela identické. S čajem se však u nás můžete zastavit i po svátcích, budete-li mít cestu do Prahy. Otevřeno máme Po-Pá 10-21h, So 11-21h, v neděli je zavřeno.

Tomáš:
Z e-mailové korespondence s Čínou jsem se dozvěděl fakta, která vylučují záměnu. Tento přebal nemá žádný jiný čaj, dělá se z ne plantážního čaje, ale ze vzrostlejších čajů, ale rozhodně ne Gu shu (starých čajovníků). Scott z e-shopu Yunnan ...Sourcing se osobně zná s majitelem těch zahrad. Napřesrok střídají výrobu sheng/shu, je prý naprosto vyloučené, aby jiná značka měla stejný přebal, a nemožné aby to bylo gu shu, když Gu shu nemají k dispozici. A i kdyby měli, zmíňku o Gu shu by umístili na přebal, či nei fei, ale nikde na koláči o tom není zmíňka. Proto nemám potřebu srovnávat v reálu, kdyby byla sebemenší nesrovnalost v popisu, jistá odlišnost v čemkoliv, ale jak vidíte je zcela zřejmé, že se jedná o stejné čaje. Scott za autentičnost ručí a považuji ho za odborníka v Pueru.

Teanet:
Teanet Dobrý den, žádný čajový expert bohužel nemůže vynášet soudy bez ochutnání, i přesto že by fotografie mohly vypadat zcela identicky. Pokud je něco o Číně známo, je to zajisté to, že v Číně nic není nemožné. Zvali jsme Vás na čaj a degustaci - s díky jste odmítl, pročež tuto diskuzi považujeme za uzavřenou.

//doplněná diskuze na FB - odpovědi Teanetu považuji za slušné diplomatické kličkování - proč by kdo balil lepší čaj (gu shu) do přebalu obyčejného čaje? Jak jinak by mohlo dojít k záměně, nebo rozdílnosti čaje? Zkrátka chyba se těžko přiznává. Kvůli těmto komentářům jsem se rozhodl nedávno zveřejnit tyto fakta, pozvání na degustaci je sice milé, ale jak jsem psal, nemám na vyjížďku do Prahy čas a navíc je tato cesta zbytečná, pro to, abych zjistil, že se jedná o stejný čaj, nebo jiný přebalený čaj - tak jako tak je to buď FAKE koláč, nebo FAKE popis.

// vlevo foto teanetu, vpravo YS

Háček je v tom, že totožný čaj jsem zakoupil letos z číny. Pro srovnání těchto koláčů nepotřebuji ani vlastnit teanetí koláč. Srovnání fotografií mluví za vše. Velice dobře se znám s několika lidmi v Číně, pravidelně komunikujeme a mám tedy možnost ověřit si tato svá tvrzení. Překlad obdržené odpovědi: "Není to špatný čaj, za tu cenu, ale rozhodně to není gu shu. Znám výrobce osobně a on mi řekl, že je to čaj plantážní. Pro takovou nízkou cenu to není možné! Je to opravdu stejný koláč, který nabízím. Obal má dvoje psaní: "Zhai Zi Po" a "Pu Er Sheng Cha", žádná zmíňka o gu shu kdekoliv na obalu. Zdá se, že jsou úmyslně nečestní, aby mohli účtovat vyšší ceny." (na požádání mohu vložit i původní anglický text)

Můj názor: Cena sice není na zdejší poměry kdoví jak vysoká, ale deklarace je naprosto chybná, osobně netvrdím s jistotou, že v tom byl záměr, mohli to přebrat již od dodavatele, ale pokud tento čaj prodává prodejce jako Teanet, který pořádá Puerové semináře a je znám v povědomí lidí, musí snad znát a ověřovat si. Je to, jako by mi někdo nabízel Škodovku s popisem, že je to BMW. S prominutím...

//doplnění 11.1.2011
Jako reakci teanetu jsem čekal pozměnění popisu, což se také stalo, jak mě upozornil jeden ze čtenářů tohoto článku. Bohužel nejsou prodejci schopni si po sobě ani přečíst text, nedává logiku a protiřečí si.

Původní stáří čajovníků bylo uvedeno dle poznámek o Gu shu na 120 let. Nyní bylo připsáno, že tento konkrétní koláček je starý 70-100let. Ale dole v popisu je stále popis: "termín 'gushu' lze použít pro označení pu-erhů které pochází z alespoň 120 let divoce a přirozeně rostoucích nekultivovaných čajových keřů/stromů a z jejich přirozených semenně rozmnožovaných 'potomků'. Na trhu se lze celkem často setkat s čaji, které tyto podmínku nesplňují a přesto jsou za 'gushu' vydávány."

Tím popisem v podstatě sami sebe usvědčují. Očividně se dle nového popisu nejedná o gu shu (jak sami prodejci tedy uznali) a přesto je za něj vydáván a stále stejně deklarován.

Jako důkaz přikládám PDF
Starý popis:
teanet puvodni text


Aktuální popis
teanet aktualni popis
Mezitím byl na stránkách i popis 7-100 let (což ale byl spíše překlep). PDF-ka lze stáhnout a otevřít najednou pro srovnání.