Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

Srovnání vietnamských oolongů Haiyih


3.11.2010

Srovnání Vietnamských oolongů Haiyih

Vybral jsem pro názornou ukázku rozdílů Haiyih Extra (nejlevnější základní třída) a Haiyih Superior (nejdražší a nejlepší třída).

List: Již na suchém listu lze pouhým okem vidět zásadní rozdíly. Extra má drobné smotané lístky různých velikostí. Superior naopak velké motané kuličky o stejné velikosti. Obrovský rozdíl je dále ve vůni. Extra voní obyčejně, bylinně, kdežto Superior voní velice příjemnou složitou vůní, ovocno kořeněnou. Již zde je jsou tedy propastné rozdíly.Haiyih Extra:

5g/150ml konvička, předehřev nádobí - po nahřátí list voní lehce pečeně, bylinno-květinovou vůní.

1.nálev 90°C/15s - Barva nálevu spíš do žlutava, vodový nálev s lehkým bylinným charakterem, místy se objevila chuť čerstvého hrášku, v závěru lehce nakyslá chuť. Aftertaste velice krátký bylinný.

2.nálev 90°C/25s - Zeleno žlutý tmavší nálev, plnější bylinná chuť s nově se rozjíždějícími květinovými tóny, stále je cítit tón čerstvě vyloupnutého hrášku z lusku. Dochuť středně dlouhá bylinná. Lístky se již téměř plně rozvinuly.

3.nálev 90°C/30s - Výraznější nálev stále bylinno-květinové chuti. Pečenější závěr. Dozvuk dlouhý, bylinný, pečený.

4.nálev 90°C/45s - Mírný pokles výraznosti, květinové prvky se vzdalují do pozadí. Dozvuk oproti minulému nálevu kratší, bylinný.

5.nálev 90°C/65s - Výrazný pokles výraznosti chutí, cítit jsou již jen bylinné chutě. Dochuť středně dlouhá více pečená.

6.nálev 100°C/120s - Poslední nálev, lehce svíravý s bylinnou chutí, dozvuk minimální.
Haiyih Superior:

5g/150ml gaiwan, předehřev nádobí - po nahřátí list voní těžkou ovocno-kořeněnou vůní.

1.nálev 90°C/15s - Barva nálevu zeleno- žlutá, lehký rozjíždějící se ovocný nálev s takřka medovo-mléčnými prvky, tyto startující chutě dávají znát, že čaj se rozjede v parádních tónech. Dozvuk krátký ovocný.

2.nálev 90°C/25s - Zeleno žlutý tmavší nálev (téměř stejný jako u Extra), plnéovocné tóny,chutě těžkého přezrálého ovoce, spolu s téměř marmeládovitými prvky. Aftertaste dlouhý, kulatý, ovocný.

3.nálev 90°C/30s - Mnohonásobně silnější plnější kulatý nálev, omamná ovocná chuť i vůně, lehká kořeněnost, naprostá vyváženost chutí, v takto vyvážených nálevech nelze rozpoznat všechny prvky která čaj obsahuje. Velice jemné téměř mléčné prvky přecházející do prvků podobných marmeládovitým chutím. Dozvuk velmi dlouhý trvající až 20 min. Vyvážené věškeré tóny jak na jazyku, tak na patře.

4.nálev 90°C/40s - Opětovné posílení, velejemný nálev. Ovocnost je úchvatná, přechod těžkých tónů na marmeládovité až po krémové. Aftertaste stejně jako v předchozím nálevu enormně dlouhý.

5.nálev 90°C/50s - minimální změna, stále vyvážený plný nálev s omamnou ovocností. Aftertaste velice dlouhý. Až zde se lístky plně rozvinuly.

6.nálev 90°C/70s - mírný pokles výraznosti, méně pestré spektrum chutí, pokles dochuti - stále však dlouhá.

7.nálev 90°C/120s - znatelný pokles výraznosti, příjemný ovocný nálev s těžkým charakterem. Dochuť středně dlouhá ovocná.

8.nálev 90°C/200s - Poslední nálev mírného charakteru s jemnými ovocnými prvky. Dochuť krátká.
Vylouhovaný list: zde je jasně vidět rozdíl listů, Extra většinou nemá členité listy, omezuje se pouze na jedny velké, zatím co Superior má na stonku mnoho lístků najednou, krásné na pohled.

Závěr: Dle chutí jednotlivých tříd by se dalo říci, že se jedná o dva různé odlišné čaje a přesto, každý z těchto čajů má něco do sebe, Extra je spíše pro každodenní popíjení (což podporuje i cena), Superior je pro svou chuť a vyšší cenu spíše svátečním občasným pitím. Oba čaje jsou ze stejného kultivaru a rozdílné zpracování dělá výsledný propastný rozdíl mezi těmito třídami. Za sebe musím říci, že Haiyih Superior je přesně v mé chuťové vlně. Prodejce nabízí také střední třídu Premium - je velice podobná třídě Superior, avšak méně kulatá, o něco méně pestrá. Pokud ještě nemáte zkušenosti s Vietnamskými oolongy, tyto Vás rozhodně nezklamou.

Cena:
Haiyih Extra - 103,-/50g
Haiyih Superior - 183,-/50g

Prodejce/dovozce: Dobré čaje