Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

Srovnání Pu-erhů Fangcha


6.10.2010


Puerh fangcha 2006
CNNP Kunming Tea Factory
naprosto stejný obal jako u fangcha 2003 - viz. foto, naprosto stejné lisování i znaky na cihle, na pohled tmavší list.

Vůně velmi výrazná, kouřová. Barva nálevu od prvního okamžiku tmavě žlutá. Chuť natrpklá, kouřová, při delším louhování značně svíravá, dochuť natrpklá. Výrazné ovocné prvky jsem nenalezl. Vylouhovaný list velmi chatrný, drobný. Počet nálevů přibližně stejný jako u sestry z roku 2003. Jako doplněk bych rád uvedl, že jsem v tomto kuse našel vlas a kamínek.
Omlouvám se za absenci fotografií tohoto kousku, již je vypitý a zůstal mi pouze obal. Fotografie jsou pouze z Pu-erhu Fangcha 2003. Velmi přesně se však pamatuji na chutě, které mě na čas odradily od sheng pu-erhů.
Cena: 160,- /100g cihlička
Zakoupeno v čajovně Green space JihlavaPuerh fangcha 2003
CNNP Kunming Tea Factory

Vůně tabákovitá až do ovocna, na první dojem pestřejší, než předchozí popisovaný kousek. Cihlička lisovaná velmi pevně (pozor při porcování), když se vám podaří oddlělit hned ze začátku velký kus, je to spíš náhoda. Vůně po zalití je nepatrně kouřová, přecházející do ovocných prvků. Brava nálevu světle žlutá, přecházející do tmava. Provádíme předehřev nádobí a oplachovací nálev. První nálev se teprve rozjíždí, nabízí tak vodový nálev s nádechem ovocných tónů a lehké praženosti. další nálevy jsou plné silnějšího charakteru s lehce kouřovým tělem přecházejícím do rafinovaných kombinací ovocných prvků. Při přelouhování je jen lehce natrklý. Vylouhovaný list nevypadá špatně, více "prachu", ale nalezneme zde i velké kvalitní listy. Dozvuk je převážně dlouhý, tabákovo-ovocný. Počet nálevů kolem 10-ti.

Cena: 149,-/100g cihlička
Zakoupeno z dobrých čajů (jiaogulan.cz/shop)

Závěr: Proč je takový rozdíl ve vlastnostech těchto napohled totožných cihličkách? Dodavatel je stejný - Expect. Krátká archivace - nepravděpodobné. Nekvalitní zdrojový list - padělek - na tento čaj se prý vyskytuje po světě mnoho padělků, to by vysvětlovalo velmi neuspokojující chuť, jedna z možností je, že byl použit jiný zdrojový materiál. Špatné skladování - také velmi pravděpodobné, v obchodě green space jsou neustále cítit vonné tyčinky, při volném skladování je to naprosté ničení čajů.