Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

Srovnání tří DJ FF 2011


9.5.2011

Všechny tři čaje byly testovány při přípravě v gaiwanu (90ml) na jeden nálev, voda o teplotě 95°C, listu bylo použito 2g, louhování 4min. Do celkového hodnocení započítávám cenu, celkovou chuť, specifika (ať už kladná, nebo záporná) konkrétních čajů, vzhled a vůni listu.


Giddapahar
Z těchto tří degustovaných čajů nejobjemnější list, místy je vidět nějaký tips - opravdu jen místy. Znatelně tmavší list oproti dvěma degustovaným konkurentům.

Vůně suchého listu v předehřátém nádobí je těžší výrazná květinová, poměrně silně kořeněná.

Květinová vůně nálevu. Tmavší žlutavo-oranžový nálev nálev (typický spíše pro SF).

Chuť květinová, nepříliš plná (alespoň ne tak, jak bych si představoval), pouze nepatrný muskatelový nádech, kořeněná koncovka s poměrně svíravým dojezdem, celkově velmi sladký charakter nálevu s ovocnými tóny (meruňka?), které mi zde příliš nesedí. Dochuť nepříliš výrazná, květinová, při postupném doznívání náznak muskatelu, střední doba doznívání. Celkově mi čaj přišel tak trochu prázdný.

Vylouhovaný list velmi vysoké kvality, celolisté provedení - dle mého názoru vhodné spíše na vícenálev.

380,-/100g

Prodejce: Spolek Milců čaje

Hodnocení: 4/10

- Cena, výraznost, pestrost, svěžest, výrazné svíravé složky
+ vzhled listu, netypická barva nálevu a neokoukaná chuť.


Tukdah
Středně velký list mezi těmito vzorky, krásný vzhled, na oko mě potěšil nejvíce. Světle zelený list svěží barvy.

Intenzivní plná svěží květinová vůně listu v předehřátém nádobí, poměrně hrubá kořeněná složka s výraznými musk. tóny, omamný efekt.

Barva nálevu velmi světlá zeleno-žlutavá. Vůně omamná květinová.

Chuť velmi uspokojující, svěží jarní charakter, který bývá pro FF typický, plné květinové složky s nepatrnou závěrečnou kořeněnou složkou. Celkově velmi sladký charakter nálevu, v závěru chutě krátká ovocnost/marmeládovitost. Dochuť bez sebemenších negativních prvků, zpočátku květinová, sládnoucí, přecházející do lehké kořeněné složky s musk. nádechem. Dlouhý požitek z doznívajících chutí.

Vylouhovaný list velmi drobný, "roztomilý" :-) - dobrá kvalita drobných lístků.

385,-/100g

Prodejce: Darjeeling.cz

Hodnocení:7/10

+ svěžest, výraznost, aftertaste, vyváženost
- cena(--), drobný list


Phoobsering
Velikostně nejmenší list s poměrně uspokojivým podílem drobných tipsů. Světle zelený list.

Vůně listu ve vyhřátém nádobí je silně kořeněná, květinová složka spíše v pozadí.

Nálev ze všech nejsvětlejší, zeleno-žlutavé barvy. výrazné kořeněné vonné složky s květinovým tělem.

Chuťově je tento čaj zajímavý svou počáteční krátkou kořeněnou složkou (která je svíravá, ale probleskne velice rychle), rychlý přechod na květinové složky spojené s výraznými kořeněnými podtóny, chuť postupně sládne a jde takřka do ovocných tónů splynutých se svěží těžší květinovou složkou. Aftertaste dlouhý, těžšího charakteru, říznější nálev s výrazným musk. tónem spolu s kořenými prvky. Sladký základ s květinovými podtóny. Dlouhé doznívání.

Vylouhované lístky drobné, řekl bych průměrné.

350,-/100g

Prodejce: Darjeeling.cz

Hodnocení:5/10

+ svěžest, síla(++), aftertaste, zajímavá kombinace chuťí
- cena, lehce svíravé složky, vyváženost// Pro srovnání - Goomtee z darjeeling.cz bych hodnotil 8/10 (nižší cena, specifičtější chutě FF, omamné vůně, dochuť)

Závěr: Nezastávám příliš názor, že by se měly DJ čaje hodnotit jen jednonálevovou přípravou, jednotlivé složky jsou pak zkreslené, čaj, který je vhodný pro vícenálevovou přípravu je pak odsouzen a klasifikován hůře. Každopádně při této přípravě lze zhodnotit jako nejlepší z těchto tří degustovaných čajů Tukdah. Jednotlivé čaje připravím a popíšu ještě jednotlivě vícenálevovou přípravou. Doufám, že budu mít možnost ochutnat i DJ Samabeong, který by měl mít podle ohlasů velmi vysoké hodnocení a Giddapahar z TM, který by měl být o poznání jiný - odlišný lot.