Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

 • Srovnání Ceylon Mid Grown

 • Vložil Tomáš Klouda 14.3.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi  Mid Grown FBOPF1 Organic
  sběr květen 2018
  List voní dřevito-bylinným sladkým základem, decentní, intenzitou nepřekypující, spíše usedlý. List je drobounký, malé částečky tařka pravidelně sekány do kostiček o velikosti 1-2mm. Barva je tmavá šedo-černá, ale prosvítají mezi celkem hnědo-červené větvičky v poměrně hojné míře, taktéž sekané na malé kousíčky.
  Barva oranžovo-hnědá.
  Vůně typická pro ceylonské čaje, nasládlá s lehounkým kořením, ovocno-medový sladký podtext.
  Chuť poměrně plochá, nasládlý základ, příjemné dřevité složky a náznaky ovoce, ale rozhodně žádný zázrak, v ústech necítím žádný valný požitek, srovnal bych to se sáčkovým slabým čajem.
  Dochuť je hebká, nasládlá, bez výstřelku hrubosti, nebo štiplavosti, ale za se mi přijde, bez života, neevokuje mi to to pravé gró Šrí lanky.
  nadobi
  nadobi  Mid Grown FBOP 2018
  sběr květen 2018
  List voní tabákově, jako virginský tabák s dřevitým charakterem a lehce ovocným podtextem. Intenzivní hořko-kořeněná, jen lehounce nasládlá vůně! Malé sekané zlomky, drobné vitální drátky o velikosti pár mm. Barva je tmavá, černo-šedá. V celku vidím jen ár kousíčků větviček, selekce je poctivá.
  Barva oranžovo-hnědá. Nejtmavší.
  Vůně vytříbená kořeněná po tabáku, náznak ovoce, méně sladký podtext.
  Chuť je živější, sladko-kořeněná, příjemné syté dřevinky, příjemné ovocné nuance. Hřejivý a přijatelný černý čaj střední třídy.
  Dochuť středně dlouhá až dlouhá, po polknutí příjemné nejpestřejší složky ze všech tří vzorků. Lehounce štiplavý podtext, vydatný mirabelkový dozvuk za podpory tabáčku.
  nadobi
  nadobi  Mid Grown BOP1A Organic 2018
  sběr květen 2018
  List voní téměř totožné, jako první vzorek, sladký, decentní, méně výrazný list s bylinno-dřevitými prvky. Nejobjemnější a největší sekaný list, ale je "nadýchaný", "nafoukný" jako fannings low grade sorty, plátky jsou lehké několik mm velké. Barva je hnědo-šedá, velké větvičky, nepříliš tříděný celek.
  Barva oranžovo-hnědá. Nejsvětlejší.
  Vůně je poměrně plochá, dominují byliny, dřevitý spíše ordinérní podtext.
  Chuť je sice poměrně výrazná, ale lehce svíravá, čistě dřevitá, označení fannings bylo trefné, dřevité jednotvárné složky bez zaujetí, toto by bylo dobré leda ve velkém množství jako základ do masaly.
  Dochuť středně dlouhá, bylinno-dřevitá, nasládlá s hořkými stopami. Ordinérní dřevitý, lehounce štiplavý celek.
  nadobi
  nadobi  Vylouhované listy po rozbalení se zdá být největší Mid Grown FBOP, naopak nečekaně nejmenší byl BOP1A Organic. Barvou jsou si všechny podobné. Při prezentaci veřejnosti by si člověk něbyl schopen vybrat ani dle suchého listu, barvy, ani dle vylouhovaného listu, přišlo by mu to vše stejné. Opět tak narážíme na sttěžejní faktor - chuť - to je alfa a omega při výběru našeho favorita na chutné každodenní popíjení. Naštěstí Eliya tea vybrala do listového čaje, který prodává jinou sortu a jejich OPéčko je stokrát lepší, než tyto dovezené vzorky ze středních poloh :-)
  nadobi
  nadobi
  Tento set mi sedl nejméně. Kolem Vánoc jste mohli sledovat sety čajů ze Šrí lanky - High Grown a Low grown - ty oslovily mnohem více, než zde popisované. Přiznám se, že i organic kusy ve mě budily očekávání, ale opak byl pravdou, nyní hodně zaostávaly a potenciál čistého listu byl snížen zpracováním.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: dar

  Prodejce: Eliya tea