Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Špičky vrabčích jazýčků - Que She Jian


8.2.2011


Jasmínový čaj. Vynikající třída fujianského jasmínového čaje. Malé tmavě zelené lístečky, mezi kterými je obsažen opravdu minimálně květ jasmínu. I přesto tento čaj vyniká velmi výraznou jasmínovou vůní i chutí. Uvolňující nálev, lehce povzbudivý.

Suchý list drobný s příjemnou vyváženou vůní jasmínu, místy zlatavé tipsy.

Gaiwan 100ml/4-5g, nahřátí nádobí, list se v nádobí nádherně omamně rozvoní.

1.nálev 85°C/20s - žlutavá barva nálevu, plná chuť jasmínu a květinových složek, celkově sladký dojem, postupně přecházející do příjemně svíravé koncovky. Aftertaste na jazyku jasmínový, po patře se rozlije "olejnatý" éterický jasmínovo-květinový odér, dlouhá výdrž dochuti.

2.nálev 85°C/15s - tmavší, pestřejší nálev, ne tak výrazná chuť jasmínu, vyvážená s kvetinovými tóny, celková sladkost se zvětšila, finální svíravost již není cítit. Dozvuk mnohem výraznější, nálev se prolíná po ústech, velice osvěžující a hlvaně uvolňující nálev!

3.nálev 90°C/30s - opětovně lehký ústup výraznosti jasmínu odhalil velmi výrazné citrusové složky nálevu v dokonalé vyváženosti s jasmínem, nálev již zdaleka takové olejnaté vlastnosti, jaké byly v minulých nálevech, jen lehce se rozlévá po ústech. Dozvuk lehce slabší, stále velmi dlouhý, jasmínovo-citrusový, lehce štiplavý v krku.

4.nálev 90°C/45s - oslabení nálevu, fascinuje mě postupné oslabování a vývoj nálevu. V chuti nyní převládá citrusová chuť s nádechem jasmínu, sadký nálev prolínající se s natrpklou závěrečnou složkou. Dozvuk středně dlouhý, citrusovo-jasmínový.

5.nálev 90°C/60s - znatelný pokles, jasmín ustoupil do pozadí, sladko trpké citrusové tóny. Dochuť středně dlouhá citrusová s opravdu nepatrným nádechem jasmínu.

6.nálev 100°C/120s+ - poslední nálev s nádechem jednotlivých složek, zde je výrazná trpkost, dochuť minimální.

Závěr: Vynikající jasmínový čaj, extrémně jemný, éterické vůně a olejnatý charakter rozlévající se po ústech dává neskutečný zážitek. U tohoto čaje není tak jednoduché odhadovat slití podle barvy nálevu a delší louhování působí spíše na škodu, objeví se svíravá nahořklá složka, doporučuji nezapomenout na nálev.

Cena: 56,-/50g

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek

Dovozce: ?