Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • Sobí spřežení (OX)

 • Vložil Tomáš Klouda 20.12.2015, autor Tomáš Klouda
  Popis od prodejce:
  Složení: pravý černý čaj, jablka, ostružiny, pomerančová kůra, skořice, aroma, badyán. Může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů.
  Příprava: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 1,5 dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 2-3 minuty louhovat. Poté přeceďte.
  Balení: 60 g
  Země původu: Srí Lanka

  Suchý list charakteristický pro Ceylon, načervenalé listy hnědavé až kovově šedé barvy. List je rovnoměrné velikosti, tříděný. Vůně je výrazná, kořeněná se základovou vůní pomeranče.


  Jednonálevová příprava:
  Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 100°C, 6 minut louhování.

  Vůně: nakyslá po citrusech s kořeněným odérem.
  Barva: rudá tmavá barva nálevu, pár zlomků listu propadlo sítkem.
  Chuť: plný hutný start chutě s mírnou svíravostí, udivuje mě sladění celku, charakter je hořko-nakyslý, primární prvky patří pomeranči, krémově jemné pozadí, které zdobí decentní, nijak přemrštěné kořeněné prvky, nejvíce je cítit skořice a badyán. Svíravost poměrně rychle přechází, později se do základových prvků přesouvá i kořeněná složka, v pozadí zůstává krémová složka a v závěru se přidají i lehce dřevité prvky.
  Dochuť: středně dlouhá doba doznívání, od polknutí vše zesládne, pouze lehký náznak nakyslosti, příjemné neurčité citrusové tóny, krémový až smetanový celek s kořeněnými prvky - badyán a nasládlá chuť skořice. Závěr je slabší, bez výraznějšího hutného krémového uhlazujícího prvku, tedy je na povrchu cítit i dřevité složky, přesto v kombinaci s dojíždějícími kořeněnými tóny je to příjemný konec dochuti.


  Vylouhovaný list hnědavý, menší velikosti, sekaný list stejné velikosti, tříděný list.


  Závěr: Jedna z mála zimních směsek, které snesu, aroma není dráždivé, koření není přemrštěné, list vypadá poměrně dobře. Na zahřátí a k doplnění vánoční nálady - proč ne?

  Cena: internetová 54,-/60g (jihlavský obchůdek 44,-)

  Prodejce: Oxalis