Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Simao Long Zhu


12.10.2010


Simao - horská Diqu, kde se pěstuje čaj.

Zelený raritní ručně zpracovávaný čaj. Čajové lístky zpracovány do kuličky o velikosti vlašského ořechu. Suchý list voní přájemně ovocně (meruňky).

1 tato kulička/100ml gaiwan, kulička se poměrně rychle rozpadne, proto volím raději gaiwan.


1.nálev 80°C/25s: barva nálevu žlutá, lehce do zelena. Vůně nepatrně travnatá s ovocným základem (vůní pripomíná nezrálé ovoce). Jemný nálev s travnato ovocným základem, chuť nejvíce připomíná nezralé meruňky, příjemná kombinace, uvolňující efekt. Aftertaste krátký travnato-ovocný.

2.nálev 80°C/20s: kulička se při zalití rozpadla. Mnohem výraznější nálev, travnatost ustoupila do pozadí, ovocnost se velice zvýraznila, dozvuk středně dlouhý ovocný, výrazný.

3.nálev 80°C/35s: opět posílení nálevu, objevila se lehká trpkost, která ještě více zvýraznila tóny nezralého ovoce. Dozvuk delší, natrpklý ovocný.

4.nálev 80°C/50s: opravdu obrovský pohled výraznosti, natrpklost se vytratila, travnatost se vytratila, cítit je pouze ovocná chuť. Opravdu rapidní změna, dobrý uhlazený nálev. Dochuť také slabší, příjemná ovocná.

5.nálev 100°C/80+s: o něco výraznější nálev než v minulém případě. Pomalé louhování, poslední nálev. Lehké tóny ovoce s trpkými prvky (horká voda). Dozvuk krátký, ovocný s trpkostí.

Pro jednonálev (což je podle mě škoda, jednotlivé chuťové složky si tolik nevychutnáte) lze využít 500-600ml konev.

Vylouhovaný list se skládá z mladých koncových lístků, které jsou měkké a vhodné k pojídání - velice chutné.

Příjemný čaj pro bezstarostné chvíle, zajímavé chuťové tóny, dobrá kvalita listu, výborné lístky k pojídání, vhodný jako dárek.

Cena: 9,-/kus

Prodejce: Dobré čaje