Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • 2018 Sikkim – SFTGFOP 1 Temi SF

 • Vložil Tomáš Klouda 1.9.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Zahrada “Temi Tea Garden” leží v jižní části indického Sikkimu mezi městečky Damthang a Temi Bazaar po cestě do Singtam. Byla založena v roce 1969 vládou Sikkimu a má rozlohu cca 177 hektarů. Jde o jedinou čajovou zahrada v Sikkimu a je považována za jednu z nejlepších v Indii. Vyrábí se zde čaje ve špičkové kvalitě, které jsou na mezinárodním trhu velmi žádané. Poslední král Sikkimu zavedl pěstování čaje, aby získal zaměstnání pro tibetské uprchlíky. Zpočátku byla založena malá plantáž v Kewzingu. Později byla v Temi postavena zpracovatelská továrna a plantáž se rozšířila do jejího okolí. Čajovníky jsou vysázeny podél strmých svahů ve výšce 1200-1800 m. n. m. Továrna je situována v 1500 m a silnice k ní je lemována třešňovými stromy. Čaj Temi má nádherně zlatooranžový čirý nálev. Chuť tohoto výjimečného čaje má hladký, nasládlý základ, ve kterém můžete cítit tóny ovoce, květin, ale také mírnou kořeněnost, která čaji dodává harmonii a podtrhuje jeho originalitu.
  Země původu: Indie
  Region: Sikkim
  Nadmořská výška: 1200 až 1800 m n. m.
  Čas sběru: červen 2018
  Odrůda: Čajovník assamský
  Příchuť: květová, muscatelová
  Obsah kofeinu: Střední
  Varianta: Sypaný čistý černý čaj
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list je pestrobarevný, krásný na pohled. V celku jsou stříbrné ochmýřené tipsy, hnědavé větší listy a větvičky, šedé, načervenalé a zlatavé zlomky. Vůně je sladká, květinovo-kořeněného charakteru, pozadí lehce připomíná muškátový oříšek. Velikostně je list menší, zpracován do podoby známé u DJ, tj, malé zlomky, plátky a kroucené drobné drátky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 3 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 95°C, 2,5g listu, 3 min louhování.
  Nahřátý list: charakter je květovo-ořechový s kořeněným podtextem. Kořeněnost zcela odlišná oproti DJ. Těžší prvky, více do černého čaje, vydatné vonné prvky magnolie a muškátového oříšku.
  Vůně: odzbrojující, zatím nejhezčí tvář čaje. Vůně je nesmírně pestrá, ovoce, květiny, koření, ale v intenzitě enormní. Něco mezi papájou, broskví a citrusem, hned za tím květové realistické prvky a pdtext s decentním kořením.
  Barva: Tmavší do oranžova. Takřka bez zlomků a prachu, jiskrný, čistý nálev.
  Chuť: Start mírně svíravý, ale chuť to bohatě vykompenzuje! Celek je výrazný, bohatý, pestrý. Základ tvoří Ovoce s kořením, květy v chuti tvoří podtext. Jemně štiplavé kořeníčko, hořko-sladko-kořeněný průběh, překypující působení na celé ploše jazyka a úst. Lahodné a intenzivní požitky, příjemná změna oproti jarním lehkým FF.
  Dochuť: rozvinutější, plná chuť, lehce svíravý základ, podstatně zajímavější květové prvky spojené s ovocem, koření výrazné, po chvilce jemnější, procítěnější květinové složky, celek jde více do šířky. Závěr s prvky doznávajícího ovoce (citrus), květin a koření. Lehce hřejivý účinek, poměrně značně povzbudivý efekt.
  //jednonálev mi sedí k tomuto čaji velice, vícenálev je poměrně náchylný na přelouhování, je nutná obratnost a zkušnosti s dávkováním a sléváním, silný nálev je hrubý na žaludek. Jednonálev, dle popisu prodejce je lahodný, není nutno se o nic starat a čaj poskytuje vynikající chvíle, plné chuťových zážitků.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je zeleno-hnědavé barvy, tužší, žikovaný list, minimálně pilovité okraje listu. Menší, mladé listy, vzhledově skvělé, do skla efektní!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 169,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/