Polozelený čaj
Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.
Info od prodejce
Velmi dobrá třída slavného polozeleného čaje z provincie Fujian známého též jako Vodní duch(víla). Větší, tmavší list, nálev velmi jemné, dlouze doznívající, nasládlé, lehce oříškové chuti.
Tip na přípravu: cca 7 - 9 gramů čaje vsypat do čajového filtru, přelít 0,6l vroucí vody, louhovat cca 2 - 3 minuty.
Suchý list specifické vůně lehce pražené popílkové složky sladko-nakyslého charakteru s ořechovo-květinovým tělem. Lehounce nakyslá lísková čerstvá jádra s e sladkou květinovou složkou orchidejí. tmavě hnědý až černý list jemně kroucený, menší počet větviček, menší tmavé jednolisty, místy drobnější kousky, málo prachu či drobounkých zlomků.
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 1,5g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
Nahřátý list: v teple se list projevuje zcela jinak než v normálním stavu, mnohem hutnější a těžší vonné prvky, kávovo orchidejové složky s tóny dřevin, lehce popílkový podtón. Příjemná hutná těžší vůně.
Vůně nálevu: procítěná energická vůně květin a lehce pražená složka v pozadí, ani příliš těžký, ani lehký nálev, po vonné stránce zaujme, lehce nakyslá složka se sladkým základem.
Barva nálevu: oranžovo-hnědý nálev.
Chuť: chuť není nikterak zázračná, ale pro základovou třídu Shui Hsien je ucházející, decentně pražené složky na startu, postupně odeznívají až do pozadí, lehké tóny jader ořechů, lískové ořechy s květinovou sladkou složkou v pozadí, orchidejové složky. Lehounce kořeněná složka v pozadí s mírnou dřevitou až popílkovou chutí. Hebký nenucený nálev bez sebemenší svíravosti, či nepříjemné chuti, lehčí charakter, květinové, složky a všeobecně základ mohl být výraznější. Závěr lehounce kávový v pozadí s ořechovo-květinovými prvky. V závěru výraznější nakyslé složky s ořechovými tóny. Příjemný nenucený průběh chutě, plynulý přechod na dochuť.
Dochuť: DochuŤ středně dlouhá, až dlouhá. Kořeněné složky již takřka neznatelné, popílkové složky v pozadí s lehkým kávovým nádechem, ořechové těžší složky tvoří primární chuťové složky, lehké doznívající květinové prvky. Ořechové složky působí nyní "praženějším" dojmem, pozadí těžší hutnější. Jednoduchý průběh chutí, nenucené popíjení bez namáhání mozku, závěr lehce kávový s popílkovým nádechem, opravdu jen nepatrné květinové prvky s ořechovým primárními chuťovými složkami. Příjemný čaj, který zahřeje, ale příliš nepovzbudí, dávám si ho i před spaním.
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 95°C, 4 minuty louhování.
Barva: tmavší hnědo - rudá.
Vůně: těžší, evokuje meltu s množstvím cukru a lehké tóny květin v pozadí.
Chuť: lehce svíravý popílkový start s nakyslejším charakterem, rychlý přechod na sladké tělo, postupné sládnutí, zajímavý vývoj chutí, v průběhu chutě lze zaznamenat orchidejové složky v pozadí, primární místo v chuťové paletě se mění kávové, popílkové chuťové nuance a melta - pestřejší výsledky oproti tasteru. Lehce svíravý start není na škodu, pokud je tělo pestré a velmi plné. Stále přítomné pražené, dřevité prvky s lehkým popílkovým nádechem, v závěru se rozvíjejí plně ořechové tóny s květinovou složkou v pozadí a decentní praženou složkou.
Dochuť: dlouhá hebká dochuť, mnohem sladšího charakteru, pestré přechody chutí, zajímavější a živější nálev. Hřejivé chuťové kombinace. Kulatá chuť ořechovo-květinového základu s praženou kávovou složkou v pozadí (evokuje silnou vietnamskou kávu). Postupně těžšknoucí ložky, sladké tělo s minimální nakyslostí, ořechové složky nejsou již tak svěží, dostává nádech sušených jader-lískové ořechy a para, místy s trochou vlašských ořechů. Květinová složka je oproti tasterové přípravě výraznější, lehce zastřená kávovou praženou vedlejší chutí, ale přesto hrdě zdobí pozadí chutě. Vydařená hutná dochuť, kterou je dlouho cítit na patře i na jazyku.
Barva vylouhovaného listu - tmavě zelené s odstíny šedé a hnědé, tmavý list. Převažují pilovité podlouhlé jednolisty. Vesměs menší velikost listu, cca 1/4 větších listů. Žádný oslnivý vzhled, ale jako základ dobré.
Závěr: Oproti minulému roku, kdy jsem ochutnával přepraženou a dražší vílu, je tato základní sorta velmi milým překvapením. Shui Hsien je odrazovým můstkem v pokračování k dalším tmavším oolongům a tento není ve srovnání s cenou rozhodně nejhorší.
Cena: 70,-/100g
Prodejce: Amana