Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Formosa Shou Shang oolong


Vložil Tomáš Klouda 5.11.2012, autor Tomáš Klouda


list
nadobi
Info o čaji:
Datum sběru: ? dodám
At 2600 meters above sea level, Fu Shou Shan is the second highest peak in the Lishan Range, exceeding Lishan (for which the mountain range is named) by almost 400 meters. (info čerpáno z http://www.redblossomtea.com/)
nadobi
nadobi
Suchý list rolovaný, převážně menší velikosti, drobné kuličky, místy se najdou větší. Nepříliš výrazná vůně suchého listu, až na velmi malou vzdálenost lze cítit svěží ovocné složky s lehkým květovým pozadím. Barva listu tmavě zelená, s hnědo-kovovými odstíny, relativně dost tmavý list.
nadobi
nadobi
nadobi
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 100ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí - omračující květovo-ovocná vůně, květinová vůně - lehoučce po osmanthu, ovocné broskvové prvky, těžší pečenější sladký základ.

1.nálev 85°C/30s – list po zalití stále velmi tmavý, intenzivní květinovo-ovocná vůně. Tmavě žlutý až zlatavý nálev. Chuť již v tomto prvním nálevu neskutečně plná, prostupuje celá ústa - jazyk i patro. Velmi sladký základ, lehce pražená základová složka s nepatrnou kořeněnou vedlejší chutí. Primární tóny patří ovoci a květinám, prolínání mezi těmito prvky, střídání výraznosti, lze cítit broskev, tropické ovoce a lesní ovoce - konkrétně lehce malinu v pozadí, květinová hutnější složka - v pozadí osmanthus. Dokonale sladěný průběh chutě s plynulým přechodem na dochuť. Dochuť dlouhá, hutná, opět prostupující celá ústa, broskvový velmi sladký, až marmeládový primární tón, o stupínek menší výraznost květinová hutnější složka s nepatrnou kořeněnou složkou. Kořeněná složka dokonale evokuje svěží broskev. Pražený základ sladkého charakteru. Ovocné prvky lze cítit dlouho po vypití, místy lze zachytit i anansový podtón. Hutný bohatý nálev, velmi uklidňující účinek.

2.nálev 85°C/20s – zlatavý nálev s květovo-ovocnou vůní. List se v tomto nálevu začíná rozvíjet z rolovaných kuliček, vypadá úhledně, přítomné nějaké ty drobné části, a pro dokonalost by to chtělo sítko, ale mě to nevadí :-). Hutnější ovocné složky, květinová složka potlačená jako doplněk do pozadí, mocná broskvovo-ananasová chuť s lehoučkou kořeněnou složkou dodávající těmto prvkům autenticitu. Pestrý nálev hutných složek, pražená základová složka méně výrazná, sladký charakter. Nálev naprosto omračujících prvků, harmonizující složky. Dozvuk velmi dlouhý, ovocných primárních prvků s podtóny květin těžšícho charakteru, hutné složky, velmi sladké tělo. Ovocné složky broskev/ananas postupně sládnou až k tónům kompotovaného ovoce. Dlouho po vypití je cítit na patře i jazyku ovocné složky. V dozvuku je cítit minimálně pražená složka.

3.nálev 85°C/40s – téměř rozvinuté lísty, zlatavý nálev. Usazenější jemný bezchybný nálev, pražená složka už je cítit opravdu jen minimálně, plné ovocné tóny, květinová složka opět usazenější, nyní tvoří opravdu jen ozdobu pro zpestření, dominuje broskvovo-ananasová složka s problesknutím plně zralý žlutých špendlíků v závěru chutě - fascinující vzpomínka na léto na Pálavě. Dochuť sladká, velmi dlouhá, broskev střídá své místo ve výraznosti s ananasem, problesknutí dalších ovocných složek, jemná květinová těžší vedlejší chuť, kořeněná složka podstatně více usazenější, nyní je to velejemný nálev, bez výhrad.

4.nálev 85°C/60s – zcela totožný plný nálev, jako v předchozím případě.

5.nálev 90°C/90s – již zcela rozvité lístky. Nepatrný úbytek pestrosti nálevu, omezení na jednotlivé tóny, které jsou plné. Čistá ovocná složka na startu (broskev), s květinovou složkou v pozadí. Zvýšením teploty se objevily opět lehce kořeněné složky dodávající jiskru celkovému charakteru, vyvážený nálev bez jediného agresivního prvku. Postupný přechod z broskve na ananas, závěr velmi sladký, s tóny kompotovaného ananasu. Dozvuk stále dlouhý, sice omezenější, ne tak pestrý, ale hutný ovocný s lehkou květinovou složkou v pozadí - i zde lehoučké kořeněné složky. Pocit suchého patra - poměrně silný nálev. Závěr dochutě enormně sladký s tóny kompotovaného ovoce.

6.nálev 90°C/150s – poměrně výrazný pokles výraznosti, celková ovocná chuť přešla do takového neurčitého rozpoložení, vše je tak lehké a jakoby jen náznakem, sladký charakter, jemný nálev. Závěr s tóny broskve. Aftertaste středně dlouhý ovocného těla, pouze jemné květinové složky v pozadí.

7.nálev 90°C/280s – lehký finální nálev ovocných neurčitých prvků, ordinérní charakter s náznakem broskve. Dozvuk Krátký, sladký ovocný.
//vyšší teplota = hrubší nahořklý start.
list
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list křehký, lehce potrhaný, převažují podlouhlé jednolisty, pilovité okraje listů. Velmi uspokojivé množství vícelistých nádherných celků, krásný list na pohled, dobrý i na pojídání :-) .
nadobi
list
Závěr:

Cena: nebyla uvedena - vzorek.

Prodejce: nebyl uveden - vzorek od J.S. - čaj byl kupován přímo na Taiwanu