Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Sencha KKH5


8.3.2011


info: Základní kvalitativní třída tohoto tradičního japonského zeleného čaje.
Sklizeň: červen 2010 (první sběr druhé sklizně).

Suchý list nepříliš kvalitní, převažují drobné úzké listy, místy delší, barva listu tmavě zelená. Vůně travnatá, těžší.
Příprava:
Kyusu 100ml/3-4g listu, předehřev nádobí, list se ve vyhřátém nádobí rozvoní těžší trávovou vůní se specifickou "rybinnou" složkou.

1.nálev 75°C/25s - světlý žluto-zelený nálev s trávovou vůní, chuť lehká, travnatá, jemná, jednoduchá, v porovnání s banchou pestřejší. Slabě nasládlý nálev s prolínající se lehkou nakyslostí. V závěru chutě je cítit nepatrná květová složka. Aftertaste středně dlouhý, travnatý, lehce nasládlý.
2.nálev 75°C/35s - světlý žlutavý nálev plnější chuti, výrazná travnatost rozlévající se po ústech, přecházející v závěru do nepatrné bylinno-květové chutě, nálev není tak sladký, ke konci lehce svíravý. Aftertaste dlouhý, řádově v minutách (5-7), tranatý, lehce svíravý.
3.nálev 75°C/50s - příjemný jemnější nálev,pouze lehce travnatý, vyvážený, ordinérní nálev, ale dobře se popíjí. Aftertaste středně dlouhý travnatý.
4.nálev 85°C/180s - nepatrná travnatost, celkově vodový nálev, lehká svíravost v závěru, dochuť prakticky žádná.

Závěr: Velice nízká třída japonského čaje sencha, vhodná ke každodennímu popíjení, nebo při začátcích s japonskými čaji. Tato sencha je o něco lepší, než minule degustovaná bancha, celkově je jemnější a má o něco pestřejší tóny, stále je to však obyčejné pití. Rozhodně si nemyslím, že je to nechutný, nepovedený čaj, jak už jsem někde na tuto konkrétní Senchu četl (blog...). Japonské čaje mají všeobecně krátkou trvanlivost, po kterou jsou opravdu výtečné, myslím si, že tento čaj byl po sklizni živější a výraznější.

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek

Dovozce: Amana

Cena: 69,-/50g