Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Selecta Limon

 • Vložil Tomáš Klouda 8.2.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Suchý list drobounký, velmi na jemno mletý, poměrně velké množství prachu.
  Barva listu tmavší zelená s žlutavými větvičkami.
  Vůně listu nádherná citrusová nakyslá vůně, velmi výrazná a velmi věrohodná vůně limetky. Ve vůni citrusová složka zcela dominuje, zcela zapadlá a nenápadná je bylinná složka cesmíny.
  nadobi
  nadobi
  Barva nálevu velmi tmavá, do hněda, až do khaki.
  Vůně nálevu velmi intenzivní, lehce štiplavá, citrusová, krásná výrazná limetka vystupující z celku, zcela usedlé a nepříliš výrazné jsou bylinné prvky.
  nadobi
  nadobi
  Chuť osvěžující, citrusový základ, lehounce kořeněný podtón, který pravděpodobně způsobuje cedrón. Intenzivní chuť bez negativních prvků, ani hořkost není nikterak cítit, pouze v závěru chutě lehce probleskne z pozadí chutě. Poměrně monotónní průběh chutě, ale svou silou naprosto vyniká mezi citrusovými kusy od jiných značek. Chuť nejvíce připomíná limetku a citron.
  Dochuť lehce kořeněná s náznakem štiplavých až kořeněných prvků, dochuť je komplexnější, více se zde promítají i silné bylinné prvky. Celkový charakter k sobě ladí, dokonalé splynutí citrusů a bylinných prvků. Dlouhá dochuť, pozvolný úpadek citrusů = prostor pro bylinné složky cesmíny. V samém závěru lehce nahořklá složka jako od kůry limetky. Skvělá volba pro letní tereré – za studena.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list drobounký, tmavší, stále příjemná citrusová vůně.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Výrazností limetky/citronu je tento kus jednoznačně z mého pohledu jedničkou v ochucených citrusových kusech – a to je co říct – chuť předčila i vychytané maté Citricos del Litoral od Taragui.

  Cena: 135,-