Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Selecta Energy

 • Vložil Tomáš Klouda 8.9.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Popis od prodejce:
  Díky guaraně je nápoj silně povzbuzující a vhodný pro ty, kteří mají velký výdej energie. Vhodný také k redukci nadváhy, protože jak maté, tak guarana snižují chuť k jídlu a upravují metabolismus. Máta a cedr napomáhají produkci žluče, příznivě působí na trávicí trakt. Vysoký obsah vitamínu B1. Vhodné i k přípravě za studena (terere). Země původu Paraguay.
  nadobi
  nadobi
  Suchý list velice drobný, velké množství drobného prachu, listy cesmíny jsou v menšině oproti jejímu zpracovanému prachu, drobounký celek, větvičky jsou asi největšími dílky v celku. Kousky různých větviček – cedr, máta.
  Barva listu svěží zelená, pestré odstíny jak listů ostatních bylinek, tak větviček, žlutavé,béžové a hnědavé větvičky, celek působí živě.
  Vůně listu přirozená, svěží, lehounce po mátě a po bylinách, zcela nepatrný odér specifické yerba maté složky.
  Balení u tohoto kusu oceňuji zcela zvlášť, přehledné informace, hezký design, a dvojí balení je zcela věrohodnou a lákavou podobou, která vybízí k zakoupení. Vnější obal papírové krabice ukrývá igelitový sáček a v něm maté.
  nadobi
  nadobi
  Barva nálevu nesmírně tmavá, hnědá barva s náznakem zelené, prach udělal své a nálev je v misce (přes jemné sítko překapaný) zcela zakalený.
  Vůně nálevu příjemná s kouřovou složkou matéčka a svěžím nádechem máty, hezky působící vůně, základový charakter maté zůstává, což oceňuji, lehce kouřový základ je předzvěstí velmi silného účinku po vypití, síla z nálevu zcela sálá..
  Chuť netypická, hravá, první doušek není nikterak svíravý, což je vcelku co říct, protože u matéček se prvně patro zalije hořkostí a poté jsou doušky příjemné. Od počátku hladký nálev hořko-sladké složky, hodně zde provede guarana, která má nasládlý základový charakter s hořkou příjemnou vedlejší složkou. Kouřovo-uzená základová složka se sladkou ovocnou složkou guarany, příjemný protahující mátový podtext s lehkou kořeněnou složkou, kontrast mnoha chutí na jazyku. Plná, živá základová složka, bohaté prvky. Závěrem lehce sladší tělo a kouřovost v pozadí, lehké oslabení kořeněné mátové složky.
  Dochuť plná, vyvážená, lehký kouřový základ, sladká základová složka, lehce nahořklý podtext. Příjemně procitá ze všech přítomných prvků bylinná složka yerby, pestré a předlouhé doznívání. Slaďounké tóny guarany v naprostém souladu s okolními prvky, méně kořeněné mátové složky. Závěr lehce sladký po guaraně se slabou hořkostí s tóny matéčka a příjemnými mátovými prvky v pozadí. Po polknutí je cítit protahující účinek v hrdle, hřejivý protahující efekt v jícnu díky mátě! Povzbudivý účinek s ochlazujícím efektem po vypití, ideální pro dodání energie či dobré nálady.
  nadobi
  Vylouhovaný list hezké barvy, drobný celek, poměrně malinký je i list, horší čištění. I přes tak drobný celek a velké množství prachu jsem se podivil, že se nenasává více prachu přes bombillu, než kdy jindy u jiných druhů.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Hravý, kulatý a živý kousek od mojí oblíbené značky, jako vždy je nově ochutnaný kousek překvapením. Tato ochucená směska je jednou z nejlepších v řadě energy, které jsem kdy ochutnal, není přehnaně sladká, ani svíravá, povzbudí dokonale a skvěle naladí. Jednoznačně doporučuji. Jistojistě si tento kus dokážu představit na studeno a v létě to bude jasná volba.

  Cena: 115,-/500g

  Prodejce: www.pijumate.cz