Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Selecta Doble Sabor

 • Vložil Tomáš Klouda 19.10.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Silná yerba ze speciálně vybíraných nejvíce aromatických větviček a lístků maté. Velmi silně povzbuzující a stimulující. Díky obsahu léčivých bylin máty a bolda zmírňuje zažívací problémy a je vhodná pro ty, kteří trpí pálením žáhy. Boldovník pravý ev. vonný (boldo)je tradičně používán při problémech s vylučováním žluči do dvanáctníku a jako zklidňující, močopudný a antibakteriální prostředek působící v žlučových a močových cestách. Je uváděn jako léčivo při žlučových kamenech, bolestivém žlučníku nebo játrech, při zánětu močového měchýře, revmatismu a zvláště pak při bolestivých zánětlivých žlučových kamenech. Součástí silice je také askaridol, který působí proti parazitům. List se také tradičně užíval při kapavce a jaterních onemocněních. Vysoké dávky mohou způsobit podráždění a poškození ledvin, zvláště v případech, kdy ledvinová tkáň je již zatížená jiným onemocněním. List se nedoporučuje používat v těhotenství a době kojení.
  nadobi
  Suchý list drobnější, listy nasekané také na jemno, malé pár mm velké kousky, větší množství prachu.
  Barva listu tmavší zelená, žlutavé stonky.
  Vůně listu lehce nakyslá typická vůně yerby s bylinkovým boldo nádechem a stopově je cítit máta.
  nadobi
  nadobi
  Barva nálevu khaki, hnědavá.
  Vůně nálevu tvoří příjemnou kombinaci bylin, základ yerby, znatelné boldo a výrazněji, než za suchého stavu voní máta, svěží lehoulince kořeněná složka.
  nadobi
  nadobi
  Chuť kulatá, příjemná, vůbec ne hrubá, základ yerby, příjemné projevy bolda s výrzností o úroveň níže, v pozadí máta s mírně štiplavým projevem. Silný a vydatný základ a přitom zde není příliš cítit máta v porovnání s přímo mátovou Selectou.
  Dochuť je dlouhá, typická pro paraguayské maté, hutnější kouřovější základ, podstatně chutnější dochuť, než chuť samotná – rozvinutější prvky, lze vnímat více nuancí. S bylinným tělem je zde cítit stopy kouře, ale prvky yerby dominují, příjemné boldo tóny a lehčí mátové projevy. Po vypití máta hezky chladí v krku. Ochlazující, osvěžující účinek, zažene pocti žízně.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavší a drobnější, více stonků a částí bylin, které jsou jasně identifikovatelné oproti stonkům cesmíny.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Takový hladký mezičlánek mezi bylinkovým a mátovým matéčkem. Dobře stavěn základ, klidný průběh chutě i dochutě bez výstřelků a negativních prvků.

  Cena: 135,00 Kč / 500g

  Prodejce: Pijumate.cz