Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

  • Schizandra plod

  • Vložil Tomáš Klouda 23.5.2019, autor Tomáš Klouda


    nadobi
    nadobi
    nadobi
    Info od prodejce:
    Schizandra snižuje únavu a urychluje rekonvalescenci. S úspěchem se používá proti únavě, dle posledních informací dokonce i proti chronickému únavovému syndromu. Zlepšuje soustředění, schopnost koncentrace a udržení pozornosti. Vysoký obsah vitaminu C a ostatních látek -schizandrin, schizandrol, zařazují rostlinu mezi nejcennější druhy harmonizátorů lidského organismu.
    Schizandra pozitivně ovlivňuje činnost CNS, srdce a dýchání. V malých dávkách má na organizmus celkově povzbudivé účinky, ve větších dávkách působí sedativně. Obsahové látky schizandry mají prokazatelně antioxidační účinky. Schizandra je jeden z nejefektivnějších phytoadaptogenů. Zajišťuje ochranu buněk a svalů. Zlepšuje ostrost vidění a adaptaci očí na červené světlo. Rovněž zlepšuje sluch. Používá se i k regeneraci a ochraně jater, neboť snižuje oxidaci jaterních lipidů. Účinná je i k regeneraci jaterní tkáně poškozené alkoholem a hepatitidami. Zmírňuje deprese a napomáhá při nervovém vyčerpání a při léčbě impotence. Rozšiřuje periferní cévy. Klanopraška také normalizuje krevní tlak. Používá se i při bolestech kloubů a krční páteře. Klanopraška čínská upravuje hladinu cholesterolu, proto se doporučuje jako doplněk diet určených ke snížení cholesterolu v krvi. Je vhodný doplněk při chronickém a astmatickém kašli.
    Použití Schizandry
    Užívá se při kašli, bronchitidě a astmatu, chronickém průjmu, diabetu, spontánním pocení a nadměrném močení, ale i při léčbě neplodnosti. Má protizánětlivé účinky, úspěšně působí i na vředy zažívací soustavy, ale také na zlepšení zraku, sluchu a nespavosti. Zjištěny byly rovněž antibakteriální a antivirové schopnosti.
    Účinné látky
    lignany (gomisiny), schisandrol A, schisandrol B, gomisin B, C, y-schisandrin, schisandrin C (wuweizisu C). V čerstvém oplodí a dužnině se vyskytují běžné organické kyseliny, např. citronová, jablečná, vinná, jantarová a askorbová, dále flavonoidy, antokyany a sacharidy -D-glukóza, D-fruktóza, galaktóza, inositol a mannitol. V plodech je přítomen provitamin A, vitamin E, z minerálních látek hlavně železo, hořčík a fosfor, z mikroelementů je to selen, chrom, křemík, kobalt a mangan. V semenu je 18-19% lignanů a přibližně 30-35% zlatožlutého, hořkého oleje složeného z velké většiny z kyseliny linolenové a oleinové.
    Výskyt
    Nachází se v Rusku v Přímořském a částečně Chabarovském kraji, Amurské oblasti, na jižním Sachalinu a na Kurilských ostrovech, rovněž v severní Číně, v Koreji a Japonsku. Roste ve smíšených a listnatých lesích, na lehkých naplavených půdách v okolí řek a potoků, obvykle ve výškách 200-500 m nad mořem, v severozápadní Číně až do výšky 1300 m nad mořem. V současnosti se v mnoha zemích pěstuje.
    nadobi
    nadobi
    Suchý plod voní usedle, nikterak přehnaně ovocně, voní těžce, kyselkavo-ovocně, ibiškovo-brusinkový odér s náznakem nepravého jasmínu. Malé kuličky s průsvitnou stěnou a je vidět vnitřní obsah - semínka. Velikostí jsou kuličky, jako plody jalovce. Vzhledem připomínají plody malé kulatější šípky. Barva je červená, jako brusinky, místy prosvítá světlé semeno uvnitř plodu.
    nadobi
    Osobní popisek: čajová lžička na degustační sadu (100ml). 90°C horká voda, 6-7 minut louhování.
    Vůně: ibiškovo-ovocný odér. Sladko-nakyslý základ.
    Barva: světlejší červený nálev, drobný kal na dně misky.
    Chuť: silně, ale silně kyselý nálev, ibišek je cca poloviční zážitek, kyselostí se až svírá hrdlo, srovnatelné s limetkou. Chuťově jde chuť ke kyselému výraznému základu s lehce nahořklým pozadím (jako pecky citronu - to dělají možná pecky uvnitř plody). Jednotlivé prvky je možno poměrně snadno identifikovat, hraje zde náznak businky, silně limetka, náznakem ibišek, ale jen pro svou kyselost.
    Dochuť: po polknutí je pár sekund cítit stále kyselý výbuch, ale rychle odeznívá, fascinující proměna, základ je nakyslý, ale je zde cítit i lehce sladkost a nahořklost. Zapojení celého jazyka, limetka, peckovice citronu, brusinka, ibišek, vše zde hraje pospolu s lehkou kořeněnou stopkou a specifickým bylinným nádechem. Pestrá dochuť, která mě baví a poměrně unikátní paleta chutí. Když přejdu přemrštěnou chuť, dochuť stojí za to.
    nadobi
    Cena: 108,-/50g

    Prodejce: bylik.cz