Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Šanta kočičí
Šanta kočičí má podobné účinky jako meduňka lékařská - působí jako mírné sedativum. Užívá se při psychickém vypětí, podráždění a nespavosti. Má příznivý vliv na trávení a celý zažívací trakt. Tlumí nadýmání, odstraňuje žaludeční, menstruační a střevní křeče. Je vhodná i jako lék proti průjmům u dětí.Vyvolává pocení a mírně snižuje zvýšenou teplotu i krevní tlak. Zevně se používá podobně jako kostival a formou kašovitých obkladů se přikládá na řezné rány, podlitiny a pohmožděniny.
silice s obsahem karvakrolu, thymolu a nepetolu, vitamín C, třísloviny, hořčiny.
Suchý list tvoří poměr listů a stonků, barevně zelené listy a žluté stonky. Výrazně aromatický list, téměř jako koření, tymiánový základ s až šalvějovým pozadím. Specifická záležitost. Drobně sekaný celek.
Vůně výluhu výrazně aromatická, směs pískavice, šalvěje a tymiánu. Výtečná, příjemná vůně.
Barva výluhu sytě žlutá, drobné zlomky v misce po slévání.
Chuť primárně kořeněná, sladká v základu, stopově nahořklá. Na prvním místě mi vystoupí šalvěj s meduňkou výrazná intenzita, lehce protahující působení, jakoby to mělo mírně chladivou složku máty. Při delším louhování výrazně vystupují složky rýmovníku!
Dochuť má více kořeněný základ, jako plody sušeného koriandru s pozůstatkem meduňky a rýmovníku. Zajímavý a stále chutný celek, dlouhé působení, 5min+. Později mírné projevy tymiánu v pozadí. Osvěžující a uklidňující efekt.