Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

Šalvěj Lékařská


Vložil Tomáš Klouda 3.1.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce:
Složení: listy šalvěje (Salviae folium).
Doporučená příprava nápoje: vroucí vodou zalejte monodrogu v poměru 1-2 čajové lžičky na 1,5 dl vody. Ponechte 5-8 minut louhovat. Poté přeceďte.
Země původu: Bosna a Hercegovina
nadobi
Obecný popis šalvěje léřské:
aromatický polokeř s bohatě větveným hlavním kořenem, stonky jsou přímé, krátce větvené, šedoplstnaté, vysoké 0,60–1,0 m. Listy zčásti přezimují, jsou řapíkaté, někdy na bázi se dvěma vykrojenými segmenty, kožovité, plstnaté, eliptické, jemně vroubkované, svraskalé. Květy v VI.–VIII., kalich zvonkovitý, 15ti žilný, koruna světle fialová, vzácně bílá, květy uspořádány v lichopřeslenu z 5–10 květů, tvoří koncový lichoklas, entomogam. Plodem jsou kulaté, černohnědé tvrdky (semena: 1- 2).
Obsahové látky: silice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, fenolické kyseliny aj.
Fytoterapeutické skupiny: adstringens, antiseptikum, fungicidum.
Další využití: v potravinářském a kosmetickém průmyslu (koření, mýdla), okrasná rostlina. Ve smíšených kulturách odpuzuje slimáky a běláska zelného.
Původ, rozšíření: Středozemí, Balkán, u nás pěstována, zřídka zplaňuje, největším vývozcem jsou Španělsko, Bulharsko.
nadobi
Suchý list bílé a světle zelené barvy, list žilkovaný, místy je k vidění nějaká ta větvička. Ochmýřený list hezkého vzhledu. Vůně specifická, bylinná, sladko-hořkého lehce kořeněné charakteru, intenzita bylinné vůně nadprůměrná. List velmi objemný, nadýchaný. nadobi
Jednonálevová příprava
Konvička 250ml rýžový porcelán, 2g listu, 5-6min louhování, 75°C horká voda.
Nahřátý list: sladko-hořký základ, kořeněné intenzivní vůně specifického bylinného těla.
Vůně nálevu: ihned po zalití se z konvičky vyvalila velmi intenzivní kořeněná vůně spíše hořkého základu, velice aromatický nálev lehce štiplavé vůně, zcela speficická bylinná vůně šalvěje.
Barva nálevu: tmavší žlutavá.
Chuť: řízná kořeněná plná hutná chuť, osvěžující, energický, svěží nálev. Specifická bylinná chuť šalvěje s lehoučkou nahořklostí, vzdáleně mi celek připomíná směku meduňky a máty. Sladké tělo s kořeněnou plnou lehce nahořklou složkou, ta poměrně rychle odeznívá, v závěru zůstává sladký základ s kořenou chutí v pozadí a plnou základovou bylinnou chutí.
Dochuť: plynulý přechod na dochuť, doba doznívání dlouhá, cca 10 minut. Sladký dozvuk s jemnější, přesto výraznou kořeněnou složkou, stále svěží povzbudivý účinek, postupně odeznívající výraznost, závěr sladký s bylinnou lehkou chutí šalvěje.
//delší louhování (7+minut) zvýrazní nahořklé prvky, a zakrývá sladké lahodné vyvážené tělo tohoto nečaje. Kdo má ale rád hořké složky, může nechat déle louhovat ;-)
nadobi
nadobi
Vylouhovaný list tužší, podstatně tmavší list, než za sucha, krásné drobné listy.
nadobi
Závěr: Intenzivní chuťové prvky, velmi výrazná vůně. Osvěžující výluh prospěšný tělu, po pravdě jsem ani nečekal, že výluh bude tak dobrý. Zařazuji do své stálé zádoby doma. Ještě malý dodatek - pijte s rozumem! Šalvěj obsahuje vysoké procento thujonu, který může vyvolat při předávkování křeče.

Cena: 17,-/20g dárkový obchůdek Jihlava (14,-/20g internetová cena)

Prodejce: Oxalis

//info čerpáno z http://tilia.zf.mendelu.cz/ustavy/553/lakr/_private/data/SALVIA%20OFFICINALIS.htm